Світові лідери пильно стежать за ситуацією в Білорусі, де виникли масові протести після виборів президента. Багато країн ЄС не визнають результати голосування, згідно з якими за офіційними даними ЦВК РБ переміг Олександр Лукашенко з 80% голосів. Євросоюз вважає вибори нечесними і сфальсифікованими, як і тисячі білорусів, які вже третій тиждень виходять на масштабні мітинги, домагаючись відставки Лукашенка. З кожним днем ситуація там загострюється - Лукашенко вже привів армію в повну бойову готовність і пригрозив військовою відповіддю не тільки країнам ЄС, яких звинувачує "в зовнішньому впливі", але і білорусам. Оцінив все, що відбувається в Білорусі, високий представник ЄС з закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він пояснив, чим ситуація в Білорусі відрізняється від української, а також запевнив, що Брюссель не має наміру перетворювати Білорусь в другу Україну. Про це Боррель заявив в інтерв'ю іспанському виданню El Pais, передає ONLINE.UA.
"Ситуація в Білорусі непорівняна з Україною. Білоруси зараз не сперечаються, мама або тато. Вони просто вимагають режиму цивільних свобод і прав. На демонстраціях немає європейських прапорів. І ЄС теж не збирається перетворювати Білорусь в другу Україну. Ми повинні просувати політичну реформу, але не виступати в якості спотворюючого фактора, як нас могли б сприймати з російської сторони. Ця напруженість між Європою і Росією закінчилася перестрілкою, насильством і розпадом української території, який триває досі. Сьогоднішня проблема для білорусів не в виборі між Росією і Європою, а в досягненні свободи і демократії, які є основними цінностями Європейського Союзу і які ми тому будемо підтримувати", - пояснив Боррель на що готовий піти ЄС, щоб змусити Лукашенка піти у відставку мирним шляхом.
Представник ЄС запевнив, що Брюссель зацікавлений перш за все в тому, щоб білоруси могли жити в режимі політичних свобод і мати хороші відносини з усіма сусідами. Однак у ЄС, за його словами, "немає чарівних жезлів", але є фінансові ресурси. Боррель нагадав, що Євросоюз надав 50 мільйонів євро, щоб допомогти білоруському суспільству домогтися відновлення свободи і демократії у своїй країні.
"У нас є політичний вплив, але Білорусь не повинна бути другою Україною. Ми не визнаємо Лукашенко законним президентом. Ми також не визнаємо Ніколаса Мадуро. З цієї точки зору Мадуро і Лукашенко знаходяться в абсолютно однаковій ситуації. Ми не визнаємо, що вони були обрані законно. Проте, хочемо ми того чи ні, вони контролюють уряд, і ми повинні продовжувати мати з ними справу, незважаючи на те, що не визнаємо їх демократичну легітимність. Мета полягає в тому, щоб білоруси мали можливість вільно висловлювати свої думки. Так вирішила Європейська рада", - пояснив позицію ЄС Боррель.
Як відомо, в тому, що білоруси нарешті захотіли свободи і демократії, Лукашенко звинувачує Європу. Він переконаний, що протестними акціями "керують ляльководи з-за кордону" і навіть знайшов в цій ситуації "український слід". У зв'язку з цим президент Білорусі звернувся до російського лідера Володимира Путіна з проханням про допомогу. У Кремлі запевнили Лукашенко, що Росія готова надати необхідне сприяння у вирішенні проблем, що виникли на основі принципів Договору про створення Союзної держави, а також в разі необхідності по лінії Організації Договору про колективну безпеку.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Білорусь звернулася з несподіваним проханням до Євросоюзу. Міністерство закордонних справ Білорусі почало просити владу Європейського Союзу не вводити санкції проти країни "у важкий час" і дати їй "пройти етап дорослішання".