Глава Національного банку України Валерія Гонтарева до цієї посади була бізнес-партнером російського чиновника.
Така інформація з'явилася у витоку документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка спеціалізується на реєструванні офшорних компаній, повідомляє ONLINE.UA з посиланням на програму "Наші гроші" (ЗІК) і Вihus.info.
Секторальні санкції США і ЄС проти Росії припинили спільний бізнес Гонтаревої з російським державним фінансистом, який позичав їй десятки мільйонів гривень.
На початку 2016 року голова Національного банку України Валерія Гонтарева акцентувала: в Україні немає російських банків. Є українські банки з російським капіталом.
«Якщо буде рішення РНБО щодо цих банків, щодо санкцій, ми будемо його виконувати», - підкреслила Гонтарева.
Для того, щоб компанія самої Гонтаревої - Фінансова група ICU - розірвала відносини з російським капіталом і російськими чиновниками, теж знадобилися санкції. Але не РНБО, а США і ЄС.
Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарева з 2007 року до переходу в НБУ, створена в 2006 році. Складається з КУА «Інвестиційний капітал Україна», однойменної інвестиційної компанії і банку Авангард (з 2013 року). Співзасновником КУА «Інвестиційний капітал Україна» з моменту заснування був чоловік Гонтаревої Олег. Зараз головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські Віргінські острови).
Згідно з документами Mossack Fonseca і Національного банку України, ICU мала тісні відносини з заступником голови Зовнішторгбанку Росії (ВТБ) Юрієм Соловйовим. Фактично чверть ICU недавно належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшору Соловйова.
Юрій Соловйов з 2008 р по 2011 рік очолював "ВТБ капітал" і був віце-президентом банку ВТБ. З травня 2011 року обіймає посаду першого заступника президента банку ВТБ. Живе в Лондоні. ВТБ - другий за величиною активів банк Росії, перший за розміром статутного капіталу. Заснований в 1990 році. Мажоритарний власник - уряд Російської Федерації.
Так в грудні 2013 року офшор Соловйова Quillais Equities видав позику в 10 мільйонів доларів офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській "дочці" ВТБ - RCB Cyprus. В угоді про позику зазначено поштову адресу Keranto. Вона повністю збігається з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі Леонардо. Угоду супроводжує Дмитро Недєльчев, який на сайті ICU значиться як фахівець з операційного управління та член інвестиційного комітету.
Точно встановити дату, коли російський державний фінансист стає не тільки позичальником, а співвласником ICU, неможливо. Однак в першому ж розкритті структури власності банку Авангард в січні 2014 року видно, що Авангард належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%) належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management - Улютіна Г.А. (Росія, Москва) - має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарева. Ще по 22,74% в керуючих партнерів - Костянтина Стеценка і Макара Пасенюка.
Галина Олегівна Улютіна - дружина вищезгаданого Юрія Соловйова.
Санкції США і ЄС, хоча і поширюються на українську філію ВТБ, жодним чином не позначилися на її роботі. За словами Валерії Гонтаревої, в українському ВТБ посилений моніторинг, проте ніяких претензій до банку в НБУ немає. Крім того, глава Нацбанку зазначила значні суми коштів, які російський банк влив в українську філію.
Нагадаємо, журналісти-учасники проекту "Панамський архів" знайшли в документах офшорне досьє на 12 колишніх і діючих президентів і прем'єрів, 128 політиків з Євросоюзу, Бразилії, Китаю, України, Сербії, Азербайджану та інших країн, при цьому розслідування ще тривають.
- Категорія
- Україна
- Дата публікації