У оккупрованом Криму практично закінчилася питна вода, через що більшість міст перевели на жорсткий графік - населення отримує воду по кілька годин на добу, а екологи попереджають, що проблеми з водопостачанням тільки починаються. Українська влада реагує на проблеми українців в Криму і заявила про готовність постачати воду на анексуванийпівострів в разі гуманітарної катастрофи. Воду на півострів в офіційному Києві пропонують постачати за допомогою гумконвоя для цивільного населення. Але окупанти відмовляються від будь-яких пропозицій влади України. Підконтрольний Кремлю голова Державної ради Республіки Крим Володимир Константинов публічно відмовився від української води, так як боїться, що Україна в неї нібито може підмішати "якоїсь хімії, яка через два-три роки дає ефект". Константинов запевнив, що в окупантів є план вирішення проблем з водою, підготовлений за дорученням президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на ТАСС.
"Якщо навіть припустити, що подача води з території України можлива, то ми не готові. Потрібно будувати знову нові водогони, нові станції прийому. Це колосальні кошти. Ніяка вода з України нам не потрібна. Це для нас вкрай небезпечно. Якоїсь хімії туди додадуть, яка через два-три роки дає ефект. У нас є свій план, він непростий, президент Росії приділяє увагу вирішенню проблем з водою в Криму, знає в деталях всі проблеми. Так що все буде вирішено ", - заявив представник окупантів.
Важливо відзначити, що ще кілька днів тому окупанти зізнавалися, що для забезпечення Сімферополя водою запасів залишилося на 8 днів, хоча в місті вже майже місяць воду дають населенню тільки по кілька годин на день. Під загрозою залишитися без води знаходиться і Ялта - з 14 грудня через недостатнє притоку води в водосховища, що живлять місто, воду населенню там почали подавати по 6 годин на добу.
Ця ситуація турбує влади України. Напередодні віце-прем'єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і заступник глави української делегації в Тристоронньої контактній групі Олексій Резніков заявив, що в уряді України припускають поставки води в захоплений Росією Крим без його деокупації. За його словами, Україна може почати відправляти на півострів конвої цистерн з водою, однак тільки в тому випадку, якщо міжнародні організації визнають там гуманітарну катастрофу.
Як відомо, в окупованому Криму обміліли Аянське, Партизанське та Сімферопольське водосховища, в Сімферополі та його передмістях питна вода подається по годинах вранці і ввечері. Обмеження введені і в інших містах півострова, зокрема, в Євпаторії почали знижувати тиск води ночами, а з 26 листопада до кінця грудня відключили гарячу воду. У Севастополі введено режим підвищеної готовності, запасів залишилося менше ніж на три місяці.
Жителі окупованого Криму обурені тим, що ще зовсім недавно російське "керівництво" українського півострова запевняло в тому, що проблем з водою на півострові немає, але раптово змінило думку. Вони вважають, що графік подачі води і обмеження введені назавжди, так як поки Кремль не домовиться з українською владою, проблеми з водою не зможуть вирішити ніякі свердловини і погодні умови. Вони звинувачують окупантів і російську владу в тому, що вони шість років робили все для того, щоб вода в Криму закінчилася, так як використовували її запаси на новобудови і миття російських танків.
Нагадаємо, 85% потреб півострова в прісній воді завжди забезпечувала материкова Україна через Північно-Кримський канал. Після анексії Криму в 2014 році Україна водопостачання припинила. Влітку 2020 року ситуація з водою стала погіршуватися через посуху. Станом на початок літа рівень наповнення водосховищ природного стоку Криму виявився більш ніж в два рази нижче, ніж до літа минулого року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Путін пішов на крайні заходи, щоб вирішити проблеми з водою в окупованому Криму без допомоги України. Він не тільки вирішив забрати у кримчан їх колодязі і свердловини і ввести покарання за "злодійство" води, а й заощадити запаси за рахунок населення. Для цього за наказом глави Кремля окупанти Криму відключили гарячу воду на півострові, щоб кримчани менше користувалися водою в особистих цілях. Таким чином вони розраховують заощадити запаси води і вирішити катастрофічні проблеми з водопостачанням.