Померла відома українська соціологиня Ірина Бекешкіна
Категорія
Україна
Дата публікації

Померла відома українська соціологиня Ірина Бекешкіна

Померла відома українська соціологиня Ірина Бекешкіна
Джерело:  online.ua

Померла відома українська соціологиня Ірина Бекешкіна, яка очолювала Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та була старшою науковою співробітнецею Інституту соціології НАН. Одна з найавторитетніших в Україні соціологинь раптово померла 21 березня 2020 року. Про смерть Ірини Бекешкіної повідомила пресслужба Фонду, передає ONLINE.UA.

"Велике горе спіткало наш Фонд, наше громадянське суспільство, нашу країну. Ірина Бекешкіна була символом об'єктивної української соціології, внесла вагомий вклад в розвиток демократії і громадянського суспільства, до останнього дня була з нами і проводила опитування, заходи, була переповнена новими ідеями і планами. Для нас це дуже велика втрата, яку важко прийняти і усвідомити", - йдеться в повідомленні Фонду, який очолювала соціологиня.

Ірина Бекешкіна померла у віці 68 років. За її внесок в розвиток української демократії, соціологиню неодноразово включали до рейтингу "100 найвпливовіших жінок України" - її впливовість обумовлювали інформованістю, компетентністю, великими зв'язками в українських і зарубіжних громадських організаціях, ЗМІ, політичних колах. Ірина Еріківна випустила понад 100 наукових робіт і велику кількість публіцистичних публікацій. Під час Євромайдану вона різко критикувала "режим Януковича" і пророкувала громадянську війну в разі натиску правоохоронців на опозицію. Ірина Бекешкіна також розробила структурну модель особистості як об'єкта комплексного дослідження і концепції електоральної поведінки, його особливостей в Україні.

Редакція ONLINE.UA висловлює щирі співчуття рідним і близьким Ірини Еріківни Бекешкіної.

Читайте статті та інтерв'ю Ірини Бекешкіної на ONLINE.UA:

Соціолог пояснила специфіку України на прикладі бідності

До війни питання мови в Донецькій області було на 12-му місці - соціолог Ірина Бекешкіна

Соціолог розповіла, чому партія Порошенко втрачає рейтинг в Україні

Категорія
Технології
Дата публікації

Ілон Маск назвав нову проблему для подальшого розвитку ШІ

Ілон Маск
Джерело:  TechCrunch

За словами американського мільярдера Ілона Маска, спеціалісти у галузі штучного інтелекту зіткнулись із новою проблемою у його подальшому розвитку. 

Головні тези:

  • Ілон Маск вказує на дефіцит інформації як серйозну проблему для розвитку штучного інтелекту.
  • Орієнтовані на самонавчання ШІ майбутнього розв'язуватимуть проблеми у спосіб, схожий на процес мислення.
  • Використання системами ШІ генерованої інформації для навчання веде до ризику упередженості та обмеженості моделей.
  • Очікується, що до 2025 року з'явиться перший повноцінний штучний загальний інтелект GPT-5, що дозволить оцінити результативність нового підходу.
  • Прогнози Ілона Маска вказують на стрімкий розвиток ШІ, який до 2030 року може перевершити інтелект усіх людей.

Що відомо про серйозну проблему у подальшому розвитку ШІ

Маск зазначив, що у світі більше не має інформації, яку можна використовувати для подальшого навчання нейромереж. При цьому ця інформація вичерпалась ще минулого року.

На думку мільярдера, вирішенням проблеми може бути тільки отримання синтетичної інформації, яку штучний інтелект генеруватиме самостійно у процесі навчання.

Людство вичерпало інформацію для подальшого навчання штучного інтелекту
Штучник інтелект

Маск підкреслив, що це дозволить ШІ оцінювати себе і проводити процес самонавчання.

Колишній головний науковий співробітник OpenAI Ілля Суцкевер також погоджується, що у майбутньому все залежатиме від інформації, яку ШІ генеруватиме самостійно.

Яким чином працюватимуть більш досконалі моделі ШІ і які проблеми заважають цьому

На відміну від нинішнього ШІ, який часто зіставляє шаблони на основі того, що модель бачила раніше, майбутні системи ШІ зможуть розв'язати проблеми крок за кроком у спосіб, що нагадує процес мислення.

Такі техногіганти, як OpenAI й Microsoft вже активно використовують інформацію, яку генерують системи штучного інтелекту для навчання власних передових моделей ШІ.

Аналітики Gartner зазначають, що 60% даних, які використовуються для подальшого навчання ШІ, сгенеровані самими нейромережами.

Такий підход створює ризики того, що ШІ-моделі можуть стати більш упередженими й обмеженими, оскільки спеціально створений для подальшого навчання контент неминуче базується на вже наявних матеріалах.

Наразі саме дефіцит наявної інформації вважається головною проблемою, яка сповільнює створення дійсно революційних моделей ШІ.

Ефективність нового підходу можна буде оцінити вже в 2025 році, коли, як очікується, відбудеться реліз GPT-5, який має стати першим повноцінним штучним загальним інтелектом.

Результати останніх досліджень підтверджують, що чат-боти із ШІ все більше нагадують людський мозок.

Зокрема, підтвердилася гіпотеза про те, що розвиваючись, текстові нейромережі не тільки працюють краще, а й набувають більше подібних рис із мозком.

Зі свого боку Ілон Маск прогнозує, що до кінця 2025 року ШІ стане розумнішим за будь-яку людину. А ймовірність того, що ШІ перевершить інтелект усіх людей, разом узятих, до 2030 року становить 100%.

Категорія
Україна
Дата публікації

Рада визнала геноцид черкеського народу Російською імперією

Рада
Джерело:  online.ua

Верховна Рада України 9 січня ухвалила постанову про визнання геноциду черкеського народу, який вчинила Російська імперія під час Кавказької війни 1763–1864 років.

Головні тези:

  • Українська Верховна Рада визнала геноцид черкеського народу, що вчинила Російська імперія під час Кавказької війни 1763–1864 років.
  • Це важливий крок у відновленні історичної справедливості та вшануванні пам'яті жертв злочину, який отримав підтримку 232 нардепів.
  • Ухвалення постанови є результатом спільної роботи та закликом до інших країн визнати цей геноцид.
  • Геноцид черкеського народу під час російсько-кавказької війни (1763–1864) супроводжувався масовими вбивствами та примусовим переселенням.
  • Україна закликає до деколонізації РФ та надає право на репатріацію та самовизначення черкеському народу, що страждає від наслідків геноциду Російською імперією.

Рада визнала геноцид черкеського народу під час російсько-кавказької війни 1763–1864 років

Важливий документ, що відновлює історичну справедливість, підтримали 232 нардепи.

Про це повідомила народна депутатка Марія Мезенцева, яка є головною авторкою постанови.

Це історична постанова, яка є результатом спільної роботи ТСК. Будучи головною авторкою, дякую всім колегам та експертам, які долучилися до її створення.

Марія Мезенцева

Марія Мезенцева

Народна депутатка

Основні положення постанови:

  • Масове знищення черкесів та їх насильницьке вигнання з історичної батьківщини в 1763–1864 роках офіційно визнати геноцидом.

  • Висловити солідарність із черкеським народом, вшановуючи пам’ять жертв злочину.

  • Засудити дії російської імперії, які призвели до значних втрат серед черкеського суспільства.

  • Звернутися до інших країн і організацій з проханням визнати ці злочини як геноцид.

  • Надати право на репатріацію та самовизначення.

  • Засудити спроби російської пропаганди спотворити історичні факти.

  • Доручити відповідним органам Верховної Ради опрацювати наступні кроки, зокрема, створення освітніх та дослідницьких програм.

Народний депутат Олексій Гончаренко був також одним з авторів постанови.

Геноцид, здійснений Російською імперією під час російсько-кавказької війни (1763–1864), супроводжувався етнічною чисткою, масовими вбивствами, примусовим переселенням, а також організацією голоду та епідемій. Україна вшановує пам’ять жертв цього злочину, засуджує колоніальну політику імперії та закликає міжнародну спільноту визнати цей геноцид, – написав Гончаренко.

Український підприємець і громадський діяч Валерій Пекар зазначив, що прийняття постанови щодо визнання геноциду черкеського народу є результатом великої спільної роботи спеціальної комісії Верховної Ради, українських громадських організацій та черкеських організацій з усього світу.

Сподіваюся, наступним кроком стане ухвалення законопроєкту 11402 про основні засади державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів РФ, що створить правове поле для роботи по деколонізації РФ, яку зараз за власною ініціативою ведуть громадські організації.

Геноцид черкеського народу: що відомо

Геноцид черкесів (адигів) Російською імперією відбувався під час Кавказької війни 1763–1864 років. Унаслідок бойових дій та переселень понад 90% черкесів було вичищено з їхньої історичної батьківщини. Натомість черкеські землі заселили іншими народами, в тому числі насильницьким шляхом переселяла українських козаків.

Нині у РФ живе 750 тис черкесів, ще 4,5 мільйона - в діаспорі, значна частина мріє про повернення на історичну батьківщину. Великі та впливові черкеські діаспори є в Туреччині, Йорданії, Сирії тощо.

Уряд Російської Федерації досі не визнає геноциду і знищення адигів.

Офіційно день пам'яті жертв черкеського геноциду щороку 21 травня відзначають у трьох республіках: Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії та Адигеї.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?