Посли Великої сімки, в яку входять Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія і США, екстрено відреагували на нові проблеми України, пов'язані з раптовою відставкою глави НБУ Якова Смолія через "систематичний політичний тиск". Вони миттєво звернулися до української влади і застерегли від відкату реформ, так як це поставить під загрозу не тільки їх надійність, але і підтримку з боку Заходу. З такою тривожним заявою посли G7 виступили через кілька годин після появи повідомлення про рішення керівника регулятора, повідомляє ONLINE.UA.
"Незалежний Нацбанк - фундаментальне досягнення для України, яке зменшило корупцію, сприяло зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. Підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їх підтримку", - йдеться в заяві послів Великої сімки , опублікованому в Twitter міжнародного клубу.
З окремою заявою виступила посол Канади Лариса Галадза. Вона написала, що у неї виникли "серйозні побоювання" щодо прихильності влади України реформам і припинення захоплення державою ключових інститутів.
"Дивлюся це з глибоким занепокоєнням. Незалежний НБУ - ключ до досягнення Україною макрофінансової стабільності. Це ключ до отримання мільярдів підтримки МВФ. Це ключ до довіри інвесторів. Збереження цієї незалежності - єдиний спосіб для України досягти цілей, які вона для себе поставила", - прокоментувала вона відставку Смолія.
Як відомо, напередодні, 1 липня, глава Національного банку Яків Смолій написав і подав на ім'я президента Володимира Зеленського заяву про відставку через "систематичний політичний тиск", який унеможливлює ефективне виконання ним як главою покладених на нього обов'язків керівництва діяльністю Національного банку і взаємодію з іншими державними органами.
Заяву про відставку Смолія Верховна Рада розгляне вже сьогодні, 2 липня. Обов'язки глави Нацбанку до призначення нового голови буде здійснювати перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
В Офісі президента України відреагували на рішення піти у відставку Смолія. У Зеленського підкреслили, що для влади безумовним пріоритетом залишається забезпечення незалежності НБУ.
Нагадаємо, Яків Смолій став главою НБУ 15 березня 2018 року, коли Верховна Рада підтримала звільнення Валерії Гонтаревої з посади голови Нацбанку і призначила його на цю посаду. Раніше Смолій заявляв про те, що має намір залишатися на посаді глави до кінця своєї каденції - 2025 року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що ЄС, НАТО і США екстрено звернулися до України з вимогою прийняти закон про реформування Служби безпеки України, який буде відповідати вимогам національної безпеки і євроатлантичним стандартам. Варто звернути увагу на те, що це вже не перший заклик, який пролунав від ЄС, США і НАТО з цього приводу.