14 жовтня в Нагірному Карабасі ситуація залишається напруженою. Вірменія і Азербайджан звинувачують один одного ракетний обстріл, не дивлячись на оголошене перемир'я. У зв'язку з черговою ескалацією конфлікту президент Азербайджану Ільхам Алієв виступив з екстреною заявою. Він попередив всі країни світу, що офіційний Баку протягом години розірве дипломатичні відносини за визнання незалежності невизнаного Нагірного Карабаху. Алієв нагадав, що ця територія є азербайджанською і навіть якщо Баку і Єреван погодяться на введення міроторцев, то всі повинні розуміти, що мова йде саме про територію Азербайджану. Про це Алієв заявив в інтерв'ю турецькому телеканалу Haberturk, передає ONLINE.UA.
"Територіальна цілісність Азербайджану визнана всім світом. Я не вірю, що будь-яка країна визнає незалежність Нагірного Карабаху, тому що не мине й години, як ми перервемо всі дипломатичні зв'язки з цією країною. Це обов'язково", - попередив Алієв.
Він вважає, що вже необхідно готувати азербайджанський і вірменський народи до спільного життя в Нагірному Карабасі по завершенні конфлікту. Що стосується введення миротворців у Нагірний Карабах, то, за словами Алієва, це станеться виключно зі згоди Азербайджану і Вірменії.
"Відправлення миротворців в регіон має відбуватися на основі схвалення двох держав - Вірменії і Азербайджану. Якщо будь-яка країна заперечує, то, звичайно, цього не станеться. Інше питання полягає в тому, що сьогодні, коли ми говоримо про миротворців, мова йде про території Азербайджану, всі повинні це зрозуміти. Йдеться про територію незалежної Азербайджану ", - додав азербайджанський лідер.
У свою чергу він пообіцяв жителям Нагірного Карабаху інвестувати і реалізувати соціальні програми в цьому регіоні, але тільки коли вдасться завершити конфлікт.
Важливо відзначити, що в Росії, де підтримують Вірменію, вважають, що політичне врегулювання в Карабаху можливо. При цьому в команді Путіна не виключають, що російські військові спостерігачі можуть бути включені до складу механізму контролю за припиненням вогню в конфліктному регіоні.
Як відомо, Азербайджан і Вірменія на переговорах в Москві домовилися про перемир'я. Режим припинення вогню був оголошений 10 жовтня, але відразу ж після цього офіційні Баку і Єреван почали звинувачувати в порушеннях один одного. Міністерство закордонних справ Азербайджану 11 жовтня повідомило, що вірменська армія завдала ракетного удару по одному з найбільших міст Азербайджану - місту Гянджа. Внаслідок ракетної атаки загинули мирні люди, серед постраждалих є діти. У Вірменії заперечують причетність до ракетному удару. Прес-секретар Міноборони Вірменії Шушан Степанян написав в соцмережі, що "згадані претензії абсолютно помилкові і не мають ніякого відношення до реальності". 14 жовтня Міноборони Азербайджану повідомило про знищення оперативно-тактичного ракетного комплексу з балістичними ракетами в прикордонних районах Вірменії, так як ракети були націлені на Гянджу, Мінгячевір та інші міста Азербайджану з метою нанесення втрат серед мирного населення та руйнування цивільної інфраструктури.
Нагадаємо, що конфлікт між Азербайджаном і Вірменією триває кілька десятиліть. Причиною став Нагорний Карабах, який де-юре знаходиться на азербайджанській території, а ось фактично - під контролем вірменського командування. Війна між Вірменією і Азербайджаном тривала до травня 1994 року, але з тих пір конфлікт вважався замороженим. Азербайджанська влада вважають Карабах окупованою територією, а Вірменію - агресором.
27 вересня в Нагірному Карабасі, населення якого становить близько 140 тисяч осіб, поновилися запеклі бої між Вірменією і Азербайджаном. Сторони конфлікту ввели військовий стан, оголосили про мобілізацію і повідомляють про поранених і жертв серед мирного населення, а також про сотні загиблих військовослужбовців. Військові експерти оцінюють ситуацію в Нагірному Карабаху як вкрай небезпечну. Вони побоювалися початку нової повномасштабної війни, до якої можуть приєднатися Туреччина, яка стоїть на стороні Азербайджану, і Росія, де підтримують Вірменію.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Азербайджан звернувся зі строкової проханням до України. Генеральний прокурор Азербайджану Камран Алієв звернувся до генеральних прокурорів і міністрам юстиції ряду країн, в тому числі України, щоб вони заборонили виїзд етнічних вірмен зі своїх територій, так як вони можуть стати потенційними добровольцями.