У понеділок, 26 жовтня, президент Росії Володимир Путін терміново звернувся до НАТО з несподіваною пропозицією. Глава Кремля закликав Альянс ввести мораторій на розгортання в Європі ракет середньої і меншої дальності (РСМД) наземного базування. Він заявив, що Росія готова не розгортати в Європі ракети 9М729 комплексу "Іскандер-М", які стали причиною розбіжностей РФ, США і НАТО, але тільки за умови зустрічних кроків з боку Альянсу. Зокрема, він запропонував перевіряти комплекси Aegis Ashore з пусковими установками МК-41 на базах США і НАТО в Європі і ракети 9М729 в Калінінградській області. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Кремля.
"Російська Федерація готова в дусі доброї волі і далі не робити розгортання на європейській частині території країни ракет 9М729, але тільки за умови зустрічних кроків з боку країн НАТО, що виключають розміщення в Європі озброєнь, раніше заборонених за Договором про РСМД. Грунтуючись на раніше висунутої нами пропозиції про розробку контрольного інструментарію в підкріплення російської ініціативи про зустрічні мораторії, пропонуємо всім зацікавленим сторонам розглянути конкретні варіанти взаємних верифікаційних заходів для зняття наявних занепокоєння. зокрема, мова могла б йти про заходи перевірки щодо комплексів "Іджіс Ешор" з пусковими установками МК 41 на базах США і НАТО в Європі, а також ракет 9М729 на об'єктах Збройних Сил Російської Федерації в Калінінградській області. Метою верифікаційних заходів стало б підтвердження відсутності на охоплених домовленостями об'єктах наземних РСМД, а також озброєнь, за характеристиками і класифікації яких сторони не змогли домовитися (російська ракета 9М729) ", - йдеться в зверненні Путіна до НАТО.
Путін також назвав вихід США з договору про РСМД серйозною помилкою. На його думку рішення Вашингтона посилює ризики розв'язання гонки озброєнь і "скочування до неконтрольованої ескалації".
"З урахуванням неослабної напруженості по лінії Росія-НАТО очевидні нові загрози для загальноєвропейської безпеки. В цих умовах затребувані активні зусилля по скороченню дефіциту довіри, зміцнення регіональної та глобальної стабільності, а також зниження ризиків, що виникають від непорозумінь і розбіжностей в області ракетних озброєнь", - попередив Путін.
Спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи раптову пропозицію Путіна до НАТО, зазначив, що це нова ініціатива президента РФ і раніше вона не обговорювалася з іншими країнами.
Нагадаємо, дія ракетного Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД), підписаного в 1987 році, було офіційно припинено 2 серпня. США вийшли з угоди з-за порушень його умов російською стороною. Важливо відзначити, що за два місяці до цього, 2 червня 2020 року, Путін підписав указ, в якому зазначено, що Росія буде застосовувати ядерну зброю для стримування будь-якого потенційного противника. Таким чином Путін публічно пригрозив всьому світу потужним ядерним ударом, якщо країни, які вважають Росію потенційним противником, почнуть розгортати балістичні ракети, гіперзвукову зброю і розміщувати ядерну зброю на територіях неядерних держав.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Путін запропонував Трампу ракетну угоду, але президент США відмовився від умов Кремля.