З 28 листопада в Україні по церковним традиціям починається Різдвяний піст 2020, який триватиме 40 днів, до 6 січня 2021 року включно. У цей період християни дотримуються строгих правил, готуючи тіло і душу до зустрічі Різдва Христового з чистим серцем. ONLINE.UA розповідає, що можна і не можна їсти в цей період, що категорично заборонено робити, яке меню підходить для поста та як правильно підготувати організм до обмеженої дієти.
Різдвяний піст 2020 - традиції
Різдвяний піст встановила церква для того, щоб духовно об'єднати віруючих з Богом. У цей період християни моляться, очищаються від гріхів, обмежують веселощі і дотримуються певного раціону в їжі. Однак, справжній піст полягає не тільки обмеженні в їжі, а включає також інші важливі традиції. У період посту віруючі щиро моляться Богу, просять вибачення один у одного, викорінюють погані думки, утримуються від грішних спокус, гніву, злості, дратівливості, заздрості, брехні і засудження та обмежують веселощі в своєму житті.
У православних християн Різдвяний піст триває 40 днів - з 28 листопада по 6 січня. У католиків цей пост починається раніше - з 15 листопада до 24 грудня.
Що категорично не можна робити в Різдвяний піст 2020 - головні заборони
У період Різдвяного посту слід бути стриманим у всьому і виконувати Божі заповіді - людина, яка дотримується пісного меню, але кричить і лається, порушує його, що вважається гріхом. На час посту діє категорична церковна заборона на весілля - в цей період краще не планувати одруження і вінчання.
У Різдвяний піст церква також рекомендує відмовитися від розваг. Не варто відвідувати вистави, концерти, вечірки - краще присвятити вільний час добрим справам, спрямованим на допомогу нужденним людям.
Що можна і не можна їсти в Різдвяний піст: меню
Різдвяний піст менш суворий, ніж Великий і Успенський пости. Саме основне обмеження в ньому - будь-які продукти тваринного походження (м'ясо, молоко і яйця). Їх поживну цінність замінюють грибами, квасолею, нутом, горохом, сочевицею та іншими бобовими. Ідеальна основа раціону в піст - не жирні супи та каші разом з овочами і фруктами, які можна вживати в їжу в будь-якому вигляді.
Згідно з церковним календарем харчування в Різдвяний піст не можна їсти їжу з рослинною олією по понеділках, середах і п'ятницях. Рибу дозволяється додавати в меню по суботах і неділях. Під час церковних свят, які будуть випадати на період посту, допускається вживання невеликої кількості червоного вина.
В деякі дні посту меню повинно складатися тільки з не вареної їжі рослинного походження (по-іншому - сухоїдіння). У ці дні для раціону підійдуть: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
Як правильно підготуватися до посту: поради дієтологів
Щоб не нашкодити здоров'ю різкою відмовою від м'ясних і молочних продуктів, дієтологи рекомендують підготуватися заздалегідь. Вони радять наситити організм білком, який найлегше засвоюється з кисломолочних продуктів, птиці, яєць і риби.
Враховуйте, що обмежене пісне меню не рекомендується людям похилого віку, вагітним і годуючим жінкам, маленьким дітям. Втім, при бажанні батьки можуть влаштовувати свої малюкам вегетаріанські дні 2-3 рази на тиждень (наприклад, в понеділок, середу і п'ятницю). У всі інші дні білок в раціоні дитини повинен бути присутнім.
Також медики закликають під час посту не забувати про цілющу силу свіжовіджатих соків. Фруктові або овочеві фреші підтримають роботу печінки, нирок і жовчного міхура в період дотримання Різдвяного посту.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що українці отримають довгі вихідні в січні 2021 року через святкування Різдва. Відпочивати будемо чотири дні - з четверга, 7 січня, до неділі, 10 січня.