Наразі США досі відмовляються офіційно визнавати військовий переворот у Нігері, адже це змусить Вашингтон припинити військову співпрацю з країною в африканському регіоні Сахеля, на території якої розміщуються терористичні угруповання джихадистів та російські найманці.
Джерело: Bloomberg
Що відомо про ситуацію у Нігері
Хунта у Нігері посунула від влади та взяла у заручники демократично обраного президента Мохамеда Базума.
Провідну роль у військовій операції в регіоні Сахелі довгий час відігравала Франція.
Однак, з точки зору Вашингтона, висновок французів являє собою можливість прояснити три аспекти американської великої стратегії.
Незважаючі на геополітичну конфронтацію між країнами Заходу та Росією і Китаєм, Франція і США представляють собою не єдиний фронт, а держави із власними інтересами.
У Сахелі Францію ненавидять, тоді як США просто не довіряють. Таким чином, американцям не потрібно відчувати себе зобов'язаними слідувати тому, що роблять французи.
Цинічно, російські найманці з "групи Вагнера" ретранслюють цю версію, проникаючи в регіон, роблячи ставку на те, що африканці не помітять неоімперіалістичну агресивну війну Москви проти України.
Якщо говорити спрощено, то геополітичний ефект переворотів в Сахелі полягає в тому, щоб вивести французів і ввести в країну росіян, залишивши при цьому терористів святкувати хаос.
Такий збіг обставин підкреслює другий момент сучасної зовнішньої політики США і міжнародних відносин в цілому: реалізм переважає над ідеалізмом.
Чому США допустили помилку стосовно Африки
Адміністрація Байдена спочатку була сміливою ідеалісткою, яка заявляла, що очолить вільний світ проти тиранів.
Однак після нападу Росії на Україну у 2022 році з'ясувалося, що цей крок не працює для країн так званого Глобального півдня, включаючи Африку. Як теми для розмови влада та порядок працюють краще.
Звідси і план Б Байдена, який являє собою повернення до історичних засобів силової політики. Цей перехід до реальної політики пояснює, наприклад, чому Байден розглядає гарантії безпеки для Саудівської Аравії, автократичної монархії. Мета полягає в тому, щоб не допустити китайців і росіян, залишити ізраїльтян осторонь, а іранців, саудівців та інших бути слухняними.
Слід визнати, що в котлі людських страждань, яким є Сахель, наведення навіть мінімального порядку буде непростим завданням. У Нігері у США є трохи більше 1000 військовослужбовців і сучасна база дронів. Залишається тільки здогадуватися, чи зможуть ці сили стримати місцеві відділення Аль-Каїди і Ісламської держави, а також найманців Вагнера.
Але, можливо, варто спробувати. І це стосується третього елемента великої американської стратегії, поставленої на карту в Нігері. Це відображено в дебатах у Вашингтоні між інтернаціоналістами, які вважають, що США повинні продовжувати грати роль доброзичливого гегемона в світових справах, і неоізоляціоністами, які вважають, що Америці слід скоротити витрати. "Активатори" залишаться в Нігері, "стримуючі" поїдуть.
Читайте також:
Хунта Нігеру вимагає від послів США та Франції терміново покинути країну;
Країни Західної Африки готуються ввести війська в Нігер, якщо хунта не поступиться владою — Reuters;
США евакуюють частину посольства з Нігеру. Там відбувся військовий переворот