В окупованому Криму вже настав момент, коли питна вода для населення практично закінчилася. Окупанти через це ввели жорсткий графік подачі води, а тим часом команда президента РФ Володимира Путіна намагається натиснути на українську владу, щоб офіційний Київ відновив водопостачання на окупований півострів, безпідставно звинувачуючи команду українського лідера Володимира Зеленського в водній блокаді і державному тероризмі. Команда українського лідера жорстко відреагувала на скандальні випади Кремля і наснесла Путіну удар у відповідь - Україна долучилася до кола співавторів резолюції Ради з прав людини ООН "Права людини на безпечну воду і санітарію", яка стане ще одним засобом для притягнення до відповідальності Росії. У МЗС України нагадали Путіну, що саме він несе відповідальність за порушення соціально-економічних прав людей на окупованих територіях України, в тому числі права на доступ до безпечної води та базову санітарію, і попередили його, що він і його команда відповідатимуть за варварське ставлення до окупованих територій і природних ресурсів України, що вже призвело до справжньої екологічної катастрофи на Донбасі і в Криму. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу МЗС України.
"Ця резолюція, як і інші міжнародно-правові інструменти в сфері міжнародного гуманітарного права і права в галузі прав людини, стане ще одним важливим засобом притягнення до відповідальності Росії за порушення соціально-економічних прав людей на окупованих територіях України, в тому числі права на доступ до безпечної води та базову санітарію. в умовах російської агресії і окупації частини української території тему доступу до води набула особливої важливості для нашої держави ", - повідомили в МЗС.
У дипломатичному відомстві нагадали, що саме Путін і призначена ним так звана "влада" окупованих Криму і Донбасу влаштували там екологічну катастрофу. Зокрема, в ОРДЛО до цього призвело незаконне затоплення шахт і неналежне управління іншими незаконно присвоєними промисловими і інфраструктурними об'єктами, що викликає забруднення грунтових вод, в тому числі радіоактивними відходами.
"Ця загроза швидко поширюється на сусідні регіони. Особливе занепокоєння в цій ситуації викликає неможливість оцінки збитку ні українськими, ні міжнародними експертами через блокування російськими окупаційними адміністраціями доступу до окупованих територій для проведення експертизи, в т.ч. міжнародної", - підкреслили в відомстві.
В окупованому Криму проблеми з водою, як відзначили в МЗС, викликала надмірна експлуатація незаконно захоплених промислових підприємств і природних ресурсів - російська окупаційна "влада" використовує все більше води для здійснення прискореного розвитку військових об'єктів і підприємств військово-промислового комплексу, нарощування військового контингенту, чим ставить під загрозу доступ до питної води для населення півострова.
"Ситуація ускладнюється активним переселенням Росією своїх громадян в окупований Крим з метою заміни демографічного складу населення півострова. Такі дії держави-окупанта є військовим злочином і вимагають відповідного реагування з боку міжнародного співтовариства. Російська Федерація як держава-окупант зобов'язана забезпечувати соціально-економічні права і потреби населення на територіях, що знаходяться під її контролем, в тому числі по базовій санітарії та безпечної води. За порушення таких зобов'язань, як і інших норм міжнародного гуманітарного права і права в галузі прав людини, РФ несе повну відповідальність. Ухвалення цієї резолюції стане черговим кроком до настання такої відповідальності, над чим ми наполегливо працюємо ", - підсумували в українському МЗС.
Нагадаємо, 85% потреб півострова в прісній воді завжди забезпечувала материкова Україна через Північно-Кримський канал. Після анексії Криму в 2014 році Україна водопостачання припинила. Влітку 2020 року ситуація з водою стала погіршуватися через посуху. Станом на початок літа рівень наповнення водосховищ природного стоку Криму виявився більш ніж в два рази нижче, ніж до літа минулого року. В результаті окупанти знизили подачу питної води населенню - в Криму вже з початку вересня діє жорсткий графік подачі води в квартири і будинки, хоча ще зовсім недавно російське "керівництво" українського Криму запевняло в тому, що проблем з водою на півострові немає.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що команда Зеленського терміново звернулася до Путіна через питання з подачею води в окупований Крим. У Зеленського обурилися і назвали абсолютно неприпустимою ситуацією, коли про можливе порушення права на життя і застосування тортур говорить держава-окупант, під ефективним контролем якої відбулися десятки вбивств, насильницьких зникнень, тортур українських і кримськотатарських активістів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя .