У неділю, 19 липня, в Брюсселі проходить третій день саміту ЄС, який раптово продовжили через жорсткі розбіжності лідерів ЄС. На порядку денному у європейських політиків стоять питання прийняття довгострокового бюджету Євросоюзу на 2021-2027 роки в розмірі понад 1 трлн євро і розподілу фонду відновлення економіки. Світові лідери не можуть прийти до компромісу з багатьох питань. Проти бюджету на нових умовах виступає також Польща. Польський прем'єр-міністр Маттеуш Моравецький вважає неприйнятним новий механізм щодо заморожування виплат для країн ЄС, які порушують верховенство права. Проти подібних фінансових покарань виступає і Угорщина. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Reuters.
"Є дуже загальна норма щодо верховенства права, якою, як ми добре це бачили в Польщі за останні кілька років, сильно зловживали. З такою спільною умовою ми не можемо погодитися. Це інструмент в руках сильніших країн, які можуть почати шантажувати інші країни" , - заявив Моравецький, підкресливши, що Польща не погодиться з цим.
Як відомо, ініціатором введення нового механізму фінансового покарання країн ЄС виступили Нідерланди. Ця пропозиція, крім Польщі, викликала обурення і у прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який публічно заявив, що прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте його ненавидить.
"Я не знаю, з якої особистої причини прем'єр-міністр Нідерландів ненавидить мене або Угорщину, але він так різко нападає і ясно дає зрозуміти, що, на його думку, Угорщина не поважає верховенство права і повинна отримати фінансове покарання. Ця його позиція є неприйнятною, тому що немає рішення про те, яка ситуація з верховенством права в Угорщині", - зазначив Орбан, заявивши, що його країна сперечається з Нідерландами з цього питання.
Важливо відзначити, що офіційно саміт повинен був завершитися напередодні, але лідери ЄС так і не досягли прогресу на переговорах і вирішили провести третій день переговорів. Йдеться про питання прийняття семирічного бюджетного плану ЄС на 2021-2027 роки обсягом 1,074 трлн євро і створення фонду відновлення економіки Євросоюзу після пандемії, в який, згідно з проектом Єврокомісії, планувалося залучити 750 млрд євро позикових коштів із зобов'язанням для країн ЄС виплачувати їх до 2056 року. Але план з порятунку від кризи опинився під загрозою - північні країни єврозони на чолі з Нідерландами дотримуються жорсткої позиції і наполягають на тому, що загальна сума повинна складатися переважно з позик. З ними не погоджуються Німеччина, Франція, Італія, Іспанія та країни Східної Європи, які підтримують виділення коштів виключно у вигляді допомоги найбільш постраждалим від COVID-19 країнам.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Макрон звернувся до світових лідерів з гучним закликом підтримати план порятунку Європи.