Соціолог, заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха пояснив, чому ніхто не зміг передбачити перемогу республіканця Дональда Трампа на виборах президента США.
Про це він сказав в інтерв'ю ONLINE.UA.
Він пояснив, чому не варто говорити про кризу соціології і прогнозування після виборів в США.
"У соціології прогнозування будується на певній варіативній основі. Наприклад, американські соціологи за кілька тижнів до виборів пишуть, що перемогу Клінтон можна передбачити з вірогідністю 80%. Але є теорія ймовірностей. На це не звертають уваги, хоча багато людей вже мають вищу освіту і вивчали теорію ймовірностей. За два дні до виборів ніхто вже не говорив про 80%, адже, за останніми опитуваннями, відставання Трампа від Клінтон скоротилося до 1-2%. Це вже тільки 60% на користь Клінтон. Не можна з соціологів робити сакральних пророків. Це перше", - сказав соціолог.
Крім того, за його словами, соціологи не можуть спрогнозувати поведінку кандидатів в президенти перед виборами, яка впливає на результати.
"Друге: є фактори, які створюють невідповідність між соціологічними дослідженнями і результатами виборів - це вплив подій перед виборами, обставини, поведінка кандидатів. Ну хто міг сказати, що в останні дні ФБР відкриє справу проти Клінтон? Вона випереджала Трампа на 5-7% перед відкриттям проти неї нової справи. Її рейтинг почав падати, відставання між Трампом і Клінтон скоротилося. Третє: соціологи особливо і не помилилися", - зазначив Головаха.
Читайте також: У ЄС цікаво висловилися про дружбу з Трампом і Росією
За його словами, соціологи проводили загальноамериканське опитування, а якби вибори проводилися в Україні, то перемогла б Клінтон.
"Якби вибори були в Україні, за нашою виборчою системою, то Клінтон виграла б. Американська виборча система передбачає наявність вибірників. Це реалії початку XIX століття, а не ХХІ-го. За загальним голосуванням Клінтон перемогла з відривом більше двох мільйонів голосів", - заявив він.
Головаха додав, що американська соціологія не має значення, важлива соціологія по кожному штату окремо.
"Але це значно дорожче і складніше. Клінтон перемогла по США, але в трьох "проблемних" штатах - Пенсільванія, Вісконсін і ще один (скоріш за все, Мічиган, - ONLINE.UA), де очікувалася перемога Клінтон, вийшла невелика перевага Трампа. Всі виборники перейшли в його "скарбничку". Перемога з відривом у кілька десятків тисяч голосів за трьома штатами виявилася важливішою, ніж двохмільйонна перевага по країні. Це та ж історія, що з Бушем і Гором в 2000 році. Там перемога була на 400 або 500 голосів. Ці 500 голосів вирішили долю США і світу. Гор (той, хто програв вибори, - ONLINE.UA), думаю, не поліз би в Ірак, "Ісламської держави" могло і не бути", - зазначив соціолог.
Більше читайте в інтерв'ю на ONLINE.UA: Тимошенко схожа на Трампа, а якби вибори були в Україні, перемогла б Клінтон - соціолог.
- Категорія
- Світ
- Дата публікації