Посольство США і делегація ЄС вимагають від команди українського лідера Володимира Зеленського проявити мужність і домогтися передачі права міжнародним незалежним експертам вибирати посадових осіб в антикорупційні органи.
Джерело: посольство США в Україні
У спільній заяві США і ЄС констатували, що на сьогоднішній день олігархи та інші інтересанти намагаються знищити інститути, закони і інші досягнення, що послаблюють їх політичний та економічний вплив в Україні. Тому вони вважають, що комісії з відбору суддів і членів антикорупційних організацій повинні бути незалежними.
Автори заяви нагадали, що на цьому наполягає і Венеціанська комісія, яка вже надала відповідні рекомендації до законопроєкту 3711-д (про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України). В ЄС і США підкреслили, що в тому вигляді, в якому законопроєкт схвалений до другого читання, не можна приймати і "Венеціанка" його не підтримує.
"Одна з найважливіших передумов успіху цих реформ - незалежні експерти, призначені міжнародними партнерами України, в комісіях, які вибирають і перевіряють чиновників судової системи і антикорупційних органів. Оскільки ці комісії будуть гарантувати, що на посаді майбутніх суддів, голови САП і директора НАБУ - то тобто тих, хто буде притягати до відповідальності корупціонерів, - будуть обрані кандидати з високим професіоналізмом і компетентністю ", - йдеться в заяві.
Дипломати США і ЄС вважають, що кандидати на зазначені посади повинні володіти значним закордонним досвідом, і, головне, не мати будь-яких упереджень, конфлікту інтересів або прихованих планів.
"Ми підтримуємо українських лідерів і просимо їх діяти з політичною сміливістю. Коли вони замислюються про майбутнє, ми закликаємо їх задуматися про бажання українського народу. Це реформа, яку українці вимагали під час Революції гідності, голосували за неї знову і знову на виборах. Тепер лідери Україна повинні виконати свої обіцянки", - підсумували в заяві європейські та американські дипломати.
Коротко про скандал навколо законопроєкту про ВККС
Ще на початку 2021 року Комітет Ради підтримав законопроєкт №3711, в якому ключову роль у відборі Вищої кваліфкомісії суддів запропонував передати в руки ВРП і тим самим знівелювавши роль міжнародних експертів.
Венеціанська комісія закликала офіційний Київ не робити помилку і рекомендувала надати саме міжнародним експертам вирішальну роль в органі, який буде підбирати членів Вищої ради правосуддя, незважаючи на те, що це не сподобається українським суддям.
З такою ж вимогою до влади України звернулися США і ЄС - вони закликали команду Зеленського забезпечити суттєву роль незалежних експертів в ВРП і ВККС.
У Венеціанській комісії категоричні в питанні законопроєкту про ВККС.
"Так, рішення повинні прийматися більшістю голосів, при цьому, підтримка як мінімум двох міжнародних експертів є обов'язковою. Крім цього, у випадках, коли голоси будуть розподілятися три на три, перевага повинна бути за тією позицією, яку підтримують щонайменше два міжнародних експерта ", - йдеться у висновку комісії.
Читайте також: