Один з найбільш затребуваних політтехнологів України Сергій Гайдай передбачав початок конфлікту на Донбасі ще під час президентства Віктора Ющенка.
Про це він розповів в інтерв'ю ONLINE.UA.
У політтехнологічному мокьюментарі "Посібник із захоплення влади в Україні. Рекомендації з майбутнього" Гайдай порівняв передвоєнну Україну і Російську імперію: "Ось так само в далекому 1913 році на південному узбережжі Криму російська інтелігенція сиділа в кав'ярнях, пила коньяк і їла татарські чебуреки. Ласкаве Чорне море, білокам'яні палаци в кипарисах, дамочки в капелюшках з собачками на тінистих алеях парків. Розмови про долю Батьківщини. До того, що є революціонери, вже звикли. Народні хвилювання і військові поразки 1905-го залишилися в минулому. Імперія як ніколи сильна. в країні економічний підйом. І ніхто не може повірити, що через пару років велика війна закінчиться загальним хаосом. Жахом всенародного бунту, голодом, розстрілами, пожежами поміщицьких садиб і горами трупів на фронтах громадянської війни. І дуже небагатьом з них пощастить вижити в краху великої імперії, втікши в еміграцію".
Читайте також: Названо ім'я людини з партії Януковича, яка чекала анексії Криму задовго до неї
"Все показувало, що цивілізаційний конфлікт на сході України між тим, що зараз називають "руський мир", і Європою рано чи пізно може вирішитися війною. Але, буду чесним, я сподівався, що помилюся - війни не хотілося. Ні в якому вигляді. ось я в цьому творі собі нафантазував - нехай це фантазіями і залишиться. У реальності я ніякої війни для себе не бачив. І писав я це в абсолютно мирній, милостивій Україні", - прокоментував свій прогноз Гайдай.
"Адже зараз багато хто згадує: чорт забирай! - При Ющенко, 2005-2007-й роки - адже це були золоті роки! Мирно, економіка росла, досить вільно, по крайней мере, в той час преса точно була вільною, можна було Ющенко критикувати. Я активно критикував Ющенко, але у мене навіть відчуття не було, що це мені хоч чимось загрожує! А зараз ситуація змінилася, у мене куди більш тривожні почуття. Пишу зараз щось проти Порошенка, а мені приходять такі сигнали: "ти знаєш, в Адміністрації президента це читають, ти там - в чорному списку. На телеканалах є списки людей, яких ні в якому разі не можна кликати на ефіри, ти в ці списки входиш! Тому що ти - зрадофіл, критикан влади, і взагалі - будь обережний!", - продовжив він. - І я до цього серйозно ставлюся, тому що нинішня влада за своїми методами впливу на суспільство нічим від влади Януковича не відрізняється. Трохи краще з піаром у них, вони краще освоїли акторські навички, але за своєю суттю вони такі ж".
"Так ось, коли ти знаходишся в мирному, милостивого періоді, важко уявити, що може бути по-іншому. Наше агентство проводило для замовників спеціальні ігри, на яких робилися прогнози політичного життя країни. І бувало - на грі моделюєш ситуацію, потім проходить час, дивишся - в житті відбувається щось схоже. Подібне було у Савіка Шустера на "Свободі слова". Він примудрявся так збирати людей з усієї України, що їх думка точно відповідала соціологічній вибірці. І коли у нього в студії йшло голосування, воно було адекватне, як якщо б голосувала вся країна. У нас на грі, коли аналізували ситуацію, відбувалося щось схоже", - додав політтехнолог.
"А після гри ти повинен віддати замовнику документ з висновками, хоча розумієш, що замовник рідко читає сухі наукоподібні документи. І ось я придумав цю монографію - з інтригою і художнім вимислом. Гра була присвячена темі "Як побудувати партію?", за деякими з псевдонімів можна здогадатися, для кого це робилося. Це був 2008 рік. А потім хтось розмістив фрагменти в інтернеті, і коли я виявив, що цей текст з спотвореннями гуляє в мережі, то в 2009 році сам розмістив його на своєму сайті. Найближчі вибори були в 2010 році, я припустив, як вони будуть відбуватися, це співпало (у другому турі, цілком очікувано, зустрілися Юлія Тимошенко і Віктор Янукович. Перемогу здобув Янукович, - ONLINE.UA). Потім звернули увагу на передбачення: буде війна, захоплення Криму. І це ще в чортзна якому році", - резюмував Гайдай.