25 серпня Вищий земельний суд Дюссельдорфа прийняв гучне рішення щодо російського газопроводу Північний потік-2, по якому Росія планує постачати газ в Європу в обхід України. Російському Газпрому остаточно обмежили право використовувати газопровід, який, як вирішив суд, повинен відповідати нормам газової директиви ЄС.
Джерело: Bloomberg.
За рішенням суду, компанія-оператор Nord Steam 2 повинна стати незалежною від російського газового монополіста - компанії Газпром. Більш того, суд постановив, що 50% пропускної здатності газопроводу повинні бути доступними для інших постачальників, а це значить, що газопровід може використовуватися Газпромом тільки наполовину.
Таким чином суд повністю відхилив скаргу оператора "Північного потоку-2", який намагався оскаржити рішення регулятора не звільняти газопровід від норм газової директиви ЄС. Джерело нагадує, що в Німеччині цю дерективу дійсно регулює відповідний національний закон, але він поширюється тільки на ті газопроводи, які були добудовані до 2019 року.
У Nord Stream 2 вже прокоментували рішення суду не звільняти Північний потік-2 від положень газової директиви ЄС. У компанії заявили, що оцінять судове рішення, але не уточнили, як воно відіб'ється на завершенні будівництва газопроводу, його запуску і початку поставок газу.
Суд ЄС ухвалив рішення проти Німеччини і Росії по Північному потоку
Раніше повідомлялося, що на підставі принципу енергетичної солідарності суд Євросоюзу вважає обгрунтованою постанову від вересня 2019 року за позовом Польщі, яке обмежувало на 50% пропускну здатність OPAL, що є відведенням від "Північного потоку" і по якому газ йде з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Це рішення намагалася опротестувати Німеччина.
Як відомо, Єврокомісія ще в 2016 році розширила доступ "Газпрому" до газопроводу Opal, що приймає газ з "Північного потоку" - доступ було розширено з 50 до 90%, що дозволяло прокачувати більше 32 млрд куб. м в рік.
Тоді Україна і Польща виступили проти цього рішення через можливої втрати виручки від транзиту російського газу, який поставлявся в Європу. До позову також приєдналися уряду Литви, Латвії та Естонії.
У вересні 2019 року суд ЄС підтримав Польщу, Україну і країни Балтії. Тоді рішення ЄК скасували, оскільки воно порушувало принцип енергетичної солідарності. З тих пір "Газпром" може бронювати лише половину потужності Opal - 18 млрд куб. м в рік. 15 липня 2021 року суд ЄС виніс аналогічне рішення.
Читайте також: