Вступ 45-го президента США на посаду, судячи з усього, супроводжуватиметься масованою інформаційною кампанією. Але громадянам України цікаво, як вибудовуватимуться відносини Дональда Трампа і його адміністрації з нашою країною. Для кращого розуміння ситуації варто відповісти на кілька актуальних питань
.
Чи буде імпічмент Трампа?
Говорити про майбутню відставку президента з посади сьогодні немає підстав. Так, його досить ексцентрична манера поведінки багатьох дратує, а сама президентська каденція почнеться в досить непростих умовах, але підстав вважати, що для Дональда Трампа "пропало все", сьогодні немає.
Опублікований на нього деякими американськими медіа компромат
- швидше частина великої політичної гри і демонстрація демократами своєї готовності продовжувати боротьбу в умовах, коли республіканці контролюють президентський пост і обидві палати Конгресу. Американська політика влаштована трохи складніше, ніж показали обивателям в серіалі "Картковий будиночок", в ній існує система стримувань і противаг.
Чому Трамп починає президентство на тлі звинувачень у співпраці з Росією?
Виборча кампанія Дональда Трампа була побудована на чіткому розрахунку необхідної для перемоги кількості голосів. Спочатку під час праймеріз в Республіканській партії, а після - безпосередньо в президентських перегонах він зумів переконати своїх прихильників віддати за нього голоси. Виборець Трампа виявився краще мобілізованим в день голосування, але його риторичні вправи в ході кампанії налаштували проти нового президента інтелектуальну еліту США, багатьох голлівудських зірок, значну частину тамтешньої преси, нехтувати громадською думкою якої заокеанські політики не можуть. Викид компромату перед першою великою прес-конференцією після обрання - сигнал про те, що президентство Трампа не буде для нього легкою прогулянкою.
Чи варто вірити Рексу Тіллерсону?
Претендент на посаду державного секретаря, колишній глава Exxon Mobile і кавалер російського ордена Дружби Народів під час сенатських слухань заявив, що його і Трампа реакція на анексію Криму була б більш різкою. Тіллерсон назвав Росію загрозою, що цілком зрозуміло для чиновника, зацікавленого в проходженні сита сенатського відбору. Він виступає за збереження статус-кво щодо санкцій проти Росії, принаймні до того часу, поки повністю не ввійде в курс справи в своїй новій посаді.
, хоча саме цей пункт був вимараний з передвиборної програми Дональда Трампа на конвенті республіканців.
Навряд чи варто очікувати від прагматичного мільйонера-нафтовика сентиментів щодо України. Тіллерсон поки говорить по шпаргалці, підготовленої радниками. Побоювання може викликати його припущення про можливість "широкої угоди" по Криму, яка влаштує і Україну. Власне, як і ідея "великої угоди" Путіна і Трампа, проти якої днями виступили низка політиків Центральної Європи і Балтії.
Якими будуть відносини Дональда Трампа і України?
Сьогодні немає підстав говорити, що Україна буде серед зовнішньополітичних пріоритетів нового американського президента. Його прагнення "Зробити Америку знову великою" буде орієнтовано на питання внутрішньої політики. У зовнішній пріоритетами будуть відносини з ЄС, Китаєм, Росією, передбачати конкретику поки непросто. Україною займатимуться або Майкл Пенс, віце-президент з іміджем консервативного яструба, або вже згаданий Рекс Тіллерсон, позиція якого формуватиметься Держдепартаментом.
Читайте також
:
Україні необхідно, в будь-якому випадку, відмовитися від позиціонування себе як найбільшої європейської проблеми і спробувати постати як "держава можливостей", викликати до себе інтерес. Для цього необхідні не стільки зовнішньополітичні ініціативи, скільки перетворення всередині країни. Республіканці славляться більшою вимогливістю у зовнішній політиці, тому шанси на помилку в вибудовуванні нових відносин з Вашингтоном повинні бути мінімізовані.
Євген Магда, політичний експерт, спеціально для ONLINE.UA