Заступник голови НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко поділився важливими подробицями переговорів українського лідера Володимира Зеленського та очільника Кремля Володимира Путіна на нормандському саміті щодо ймовірного газопостачання в Україну. Він зізнався, що чимало моментів зустрічі його просто шокували. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на "24 Канал".
"...було безпосереднє обговорення газових питань з Путіним і теж для мене це був певний шок. Але мені довелось дуже довго, як на мене, обговорювати газові питання. Він був у деталях, тобто він знав цифри та дуже специфічні речі. Доводилось з ним сперечатись та обговорювати питання на дуже детальному рівні. В принципі, було очевидно, що для них не дуже є приємним той момент, що українська делегація може обґрунтовано доводити, що наша позиція є правильною, що наші аргументи є сильнішими, що вони дійсно винні нам гроші", - розповів Вітренко.
За словами чиновника, факт того, що українська сторона веде переговри з позиції – "ви нам гроші" – для України є чимось надзвичайним. Адже раніше була позиція, що ми винні були гроші РФ і мали виправдовуватись, щось просити.
"Я був ідеологом того, щоб не стояти на колінах і просити у "Газпрому" поставки газу, а в ситуації, коли "Газпром" перерахував поставки газу, піти і купити газ, який нам потрібен, на європейському ринку. Це ж політики лише кажуть, що вони героїчно вирішили російський газ не купувати і всі такі герої. Насправді, це Росія перекрила газ і в нас не було жодного іншого виходу, окрім, як домовлятись на колінах про поставки газу в "Газпрому" у 2014 році, приймаючи те, що Крим не буде наш і так далі, або купувати газ в Європі. І моє завдання зробити так, щоб принаймні в нас була можливість забезпечити всі потреби в імпортному газі з європейського ринку, і це я зробив", - наголосив Юрій Вітренко.
Він також звернув увагу на те, що європейські правила передбачають, що будь-яка компанія може прийти на український ринок і продавати газ – російський, норвезький, голландський, тобто будь-який.
"По-друге, що в нас є поточний контракт з "Газпромом", за яким він зараз не поставляє нам газ. Коли ми кажемо, що ми відмовляємось брати газ у "Газпрому", то це вони відмовляються нам його поставляти. В нас навіть за рішення стокгольмського арбітражу була переглянута знижена ціна, були обнулені борги з нашого боку, які вони нам нараховували, а там були десятки мільярдів доларів. Тому ми з березня 2018 року збирались у "Газпрому" брати газ. Ми навіть оплатили цей обсяг газу, але "Газпром" за пів години до цього часу, коли мав піти газ сказав – ні, ми передумали, ми газ поставляти не будемо", - пояснив Вітренко.
Як повідомляв раніше ONLINE.UA, тепер наша країна може імпортувати газ через трансбалканський газопровід.