Відомий німецький композитор помер у березні 1827 року після тривалої хвороби. На той момент він вже кілька місяців був прикутий до ліжка через низку хвороб.
Джерело: Science Alert
Що вбило Бетховена
Коли друзі Бетховена розбирали його речі, знайшли заповіт, у якому було прописано прохання оприлюднити для громадськості істині причини його глухоти (проблеми були з дитинства, а не чув взагалі з 40 років), а також смерті.
Перша спроба розгадати таємницю була у 2007 році. Науковці провели судово-медичне дослідження пасма, начебто Бетховена. Аналіз показав, що людина, якій належало це волосся, страждала від сильного отруєння свинцем. Цей метал і справді міг викликати симптоми, які спостерігалися у музиканта: сильні болі у животі, діарея, блювота, жовтяниця. До того ж у той період пили в основному зі свинцевих посудині.
Команда дослідників з німецького Інституту Макса Планка, який спеціалізується на еволюційній антропології, перевірила ці дані. Вони взяли вісім локонів Людвіга ван Бетховена. Зразки надали музеї та приватні колекціонери, серед них був і той, що використовували раніше.
Який результат отримали вчені
Вченим вдалося вилучити з волосся зразки ДНК і провести генетичний аналіз. Виявилося, що у 2007 році було досліджено пасма жінки. Серед решти зразків справжніми були тільки п’ять.
Експертиза також показала, що причиною смерті найімовірніше був гепатит B, що призвів до цирозу печінки і смерті. Хвороба прогресувала через часте вживання алкоголю та супутні недуги.
Наша головна мета полягала в тому, щоб пролити світло на проблеми зі здоровʼям Бетховена, зокрема на прогресуючу втрату слуху, яка почалася у віці 25 років і зрештою призвела до того, що він повністю оглух до 1818 року. Однак нам не вдалося знайти остаточну причину глухоти або шлунково-кишкових проблем, — зазначив біохімік Йоганнес Краузе.
Попри це, науковці дізналися інший не менш важливий факт — у родині Бетховена по чоловічій лінії був хоча б один хлопчик, народжений поза шлюбом.
Читайте також:
Науковці вперше створили здатну розмножуватися геномну ДНК
Японські вчені наблизилися до винайдення ліків від деменції
Хірурги зі США вперше пересадили людині серце свині