На території урочища Бабин Яр під час офіційної церемонії вшанування пам’яті жертв Голокосту представили новий арт-об’єкт всесвітньо відомої художниці-концептуалістки Марини Абрамович. Церемонія відкриття Кристалічної стіни плачу відбулась за участі президентів України, Німеччини та Ізраїлю.
Джерело: пресцентр Меморіального центру Голокосту
Кристалічна стіна плачу є символічним продовженням Західної стіни Єрусалимського храму - Стіни Плачу. Вона складається з антрациту і кристалів гірського кварцу. Відвідувачі взаємодіють з кристалами, розташованими на рівні голови, грудей і живота. Ця взаємодія направлена на відновлення зв'язку приватної пам'яті з колективної через відчуття тіла.
“Я думала, як символічно перенести частину Єрусалимської Стіни Плачу сюди, адже це стіна відчуттів кожного, хто пережив цю трагедію. Це темна сторінка нашого минулого. І разом з тим – світлої надії на майбутнє”, - розповідає про свій арт-об’єкт Марина Абрамович.
Церемонія почалась з виконання симфонії № 13
Симфонія № 13 Дмитра Шостаковича “Бабин Яр”, з якої почалась церемонія до 80-х роковин трагедії, була виконана Державним симфонічним оркестром Німеччини під керівництвом диригента Томаса Зандерлінга. Нагадаємо, музичний твір створено за мотивами поеми Євгена Євтушенка, яку він створив у Києві в 1961 році, згодом її переклали на 72 мови.
До Кристалічної стіні плачу пройшли президент України Володимир Зеленський, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр і президент Ізраїлю Іцхак Герцог. А також перша леді України Олена Зеленська, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, генеральний директор Меморіального центру Голокосту Бабин Яр Макс Яковер і художній керівник Ілля Хржановський.
«В Кнесеті є малюнок митця, який народився в Україні. Там є діти, жінки та люди похилого віку разом із нацистським солдатом, який направляє на них зброю… Я тисячу разів піднімався по сходах і завжди дивився на цю картину, зупинявся. Найстрашніше, що сонце світило і пташки співали і водночас протягом двох діб працювали кулемети нацистів», - зазначив президент Ізраїлю Іцхак Герцог.
У вересні 1941 року нацисти розстріляли понад 30 тисяч людей
29 і 30 вересня 1941 року прихильники Гітлера розстріляли понад 30 тисяч осіб переважно єврейської національності в урочищі Бабин Яр. Згодом історики назвуть ці розстріли однією з найбільш масових акцій по знищенню під час Другої світової війни. Крім євреїв серед жертв тих розстрілів числяться також сінті та рома, пацієнти психіатричних лікарень, військовополонені.
Читайте також: