Росія може організувати переворот в Білорусі і замінити президента Олександра Лукашенка на білоруського екс-прем'єра Сергія Сидорського, але такий варіант малоймовірний, оскільки зараз це не вигідно Кремлю.
Таку думку в інтерв'ю ONLINE.UA висловив білоруський політолог Алесь Логвинець.
Він розповів про ставлення білоруського суспільства до нарощування військової присутності Росії в Білорусі.
"Білоруське суспільство поділено. З одного боку, є серйозний вплив російських ЗМІ, досить помітна частина білорусів сприймає себе частиною "русского міра", можливо, не повною, але вони дивляться на незалежність Білорусі очима Росії. З іншого боку, навіть в самому режимі є так звані "державники", які говорять про важливість незалежності. Лукашенко нещодавно сказав, що "братня Україна воює за свою незалежність" - це показує стан його мислення. Всім зрозуміло, проти кого Україна воює за незалежність. Тут Лукашенко вірний своїй подвійній грі: він і Москві каже: я ж ваш, і висловлюється компліментарно щодо України і її незалежності. Це нова ситуація. Раніше він не міг собі дозволити такі висловлювання на адресу РФ", - зазначив Логвинець.
За його словами, Лукашенко не готовий вийти з Євразійського союзу і перейти до формату вільної економічної зони з РФ, будувати громадянське суспільство і реформувати державу.
"Росія буде намагатися впливати на Білорусь через створення більшої кількості клієнтів, створювати альтернативу Лукашенку. Думаю, Росія має великий вплив на силові структури Білорусі. У Росії є варіант появи умовного Сидорського (Сергій Сидорський - колишній прем'єр-міністр Білорусі в 2003-2010 роках, - ONLINE.UA), колишнього прем'єра, який скаже: ось, я домовився з РФ про ціну на нафту і газ, тому підтримайте мене, тому що нинішній керівник на це вже не здатний! Думаю, що цим залякують Лукашенка. До кінця важко зрозуміти дії росіян", - розповів політолог.
Читайте також: Ста в відомий можливий сценарій військового вторгнення Росії в Білорусь
За його словами, Кремль може організувати переворот в Білорусі.
"Це в їх силах - зробити переворот. Чи потрібно це їм зараз? Питання складне. У суспільстві є напруженість, а частина білорусів вважає, що Путін - кращий варіант, ніж Лукашенко. Є частина, яка вважає, що незалежність, так чи інакше, треба відстоювати і йти шляхом цивілізованих країн, тому що Росія не зацікавлена в реформуванні, в модернізації Білорусі. Нереформована Білорусь прив'язана до російського ринку і енергоресурсів. Доступ до російського ринку і енергоносії - це важелі, якими Кремль постійно намагається вибити з Мінська політичні поступки. Зрештою поступки ведуть до втрати суверенітету. Недарма Жириновський заявив, а він говорить те, що не завжди зручно говорити Путіну і міністрам, що якщо ви хочете газ і нафту за внутрішніми цінами, то приєднуйте шість регіонів до РФ, тобто до Російської імперії", - сказав він.
Логвинець також прокоментував, наскільки стабільним буде новий режим в Білорусі, якщо прибрати Лукашенка.
"Я думаю, що економічно Білорусі буде складно вижити. Політично це буде викликом, тому що політична система побудована виключно під Лукашенка і навколо нього. Росія спробує насадити свою модель: олігархізація секторів економіки, а це велика залежність від Кремля, стане якісніше пропаганда, яка впливатиме на людей. Зрозуміло, що Кремлю не до модернізації і не до того, щоб влада в РФ і Білорусі була більш відкритою і гуманною до своїх громадян. Лукашенко стримує розрив в доходах. Без нього це ніхто утримувати не буде. Хоча у нас і зараз проблеми в сфері освіти і охорони здоров'я. Тому економічно і політично російський контроль над Білоруссю не вирішить проблему в середньостроковій перспективі", - вважає він.
Читайте також: Лукашенко боїться Росії, але йому "допомагає" війна в Україні - політолог з Білорусі
Політолог зазначив, що в короткостроковій перспективі можна утримати ситуацію, вкинути в Білорусь 5-7 млрд доларів, "але це буде немов ще один укол наркотично залежній людині. Це не призведе до одужання".
"Білорусі необхідні економічні реформи, національний консенсус щодо політичних правил і цивілізована дискусія навколо майбутнього країни. Звичайно, на основі непорушності суверенітету і територіальної цілісності Білорусі", - сказав він.
"Щодо конфлікту з РФ, то, на мій погляд, Путін і Лукашенко зараз змушені домовлятися. Я не думаю, що ситуація дійде до відкритого конфлікту. Поки що все на рівні вербальних уколів", - додав політолог.
Більше читайте на ONLINE.UA: Кремль може влаштувати Лукашенку переворот і залишити в Білорусі свої війська - білоруський політолог.
- Категорія
- Світ
- Дата публікації