У МЗС Росії заявили про плани продовжити поставки російського газу через Україну в Європу після запуску газпроводу Північний потік-2. Але на час діючих контрактів.
Джерело: РИА Новости
Директор Департаменту економічного співробітництва МЗС РФ Дмитро Бірічевський заявив, що після закінчення діючого договору про транзит російського газу будуть проведені переговори "Газпрому" і партнерів компанії в Україні. Він запевнив, що якщо вони пройдуть успішно, то російський газ буде і далі йти через Україну.
"Зараз контракт діє, а далі будуть переговори "Газпрому" і їх партнерів в Україні. У нас немає завдання призупинити поставку газу через Україну", - заявив представник російського МЗС.
Бірічевський виступив також з традиційною заявою російської влади про те, що Північний потік - 2 є економічним проєктом. За його словами, щодо транзиту газу через Україну існують певні контрактні зобов'язання РФ.
"І ці поставки через Україну будуть тривати до тих пір, поки будуть діяти відповідні контракти", - додав Бірічевскій.
Скільки втратить Україна після запуску Північного потоку - 2
На підприємстві "Оператор ГТС" підрахували, що запуск російського "Північного потоку-2" призведе до багатомільярдних збитків для української сторони. Втрати оцінюють від 5 до 6 млрд доларів США в рік.
Причиною стане подорожчання газових ресурсів на тлі необхідності транспортування їх з європейських країн. У тому числі Україна втратить 1,5 млрд доларів в разі припинення Росією транзиту газу.
Транзит російського газу через Україну
Російська і українська сторони в кінці грудня 2019 року підписали пакет угод про продовження транзиту газу через територію України, в тому числі транзитний контракт на п'ять років. У цьому контракті "Газпром" зобов'язався поставляти через Україну 65 млрд кубометрів газу в перший рік і по 40 млрд на наступні чотири.
Дія контракту на транзит газу закінчується в 2024 році.
Коротко про будівництво Північного потоку 2
Газопровід Північний потік — 2, по якому Путін планує щорічно постачати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини, побудували вже майже повністю.
Представники Nord Stream 2 AG стверджують, що вже прокладено 95% газопровідної магістралі, залишилося прокласти тільки 93 км труб в датських водах і 28 км труб — в німецьких.
Багато європейських компаній відмовилися брати участь в проєкті через санкції США, заблокувати ПП-2 не вдалося й екологам.
США поки призупинили санкційний тиск на Північний потік-2. Україна сподівається на допомогу Вашингтона — Київ підготував для США список компаній, які будують газопровід, і розраховує, що стосовно них будуть введені санкції.
Після звернення Ради команда Байдена включила в список санкцій низку російських судів і компанії, пов’язані з будівництвом Північного потоку-2, які, втім, не заважають Росії добудовувати трубопровід.