Голова «Нафтогазу» Андрій Коболев вважає, що існує велика ймовірність того, що Росія спробує перекрити транзит газу через територію України. Про це він заявив в інтерв’ю «Голосу Америки», перебуваючи з візитом у США, інформує ONLINE.UA.
За словами Коболева, незважаючи на те, що план введення в експлуатацію «Північного потоку 2» зсувається мінімум на кілька місяців, Росію не це зупинить від газового шантажу України та Європи. Адже Кремль в першу чергу керується не економічними перевагами, а політичною метою. Таким чином, Україні варто очікувати, що керівництво РФ може перекрити транзит газу через Україну 1 січня 2020 року. Адже саме з цієї дати закінчується дія 10-річного контракту, який свого часу підписала Юлія Тимошенко.
На думку керівника Нафтогазу, перекривши газ Росія нічого не доб’ється, оскільки її частка у загальному балансі постачань блакитного палива до ЄС становить усього 25%.
«Європейський ринок – це велика ванна газу. «Газпром» там один з постачальників, його доля в загальному споживанні приблизно одна четверта. Тобто ми купуємо газ з ванни, де «Газпром» як постачальник займає одну четверту. Чи можна це вважати російським газом? Я вважаю що, очевидно, – ні. На це є дуже простий тест – «Газпром» жодного разу не зміг нам перекрити газ Європейського Союзу. Якби це був російський газ, вони могли б це зробити, а вони цього жодного разу не змогли зробити», – розповідає Андрій Коболев.
Завдання України в цих умовах – наростити запаси газу на 1 січня 2020 року до 20 млрд кубометрів. Це приблизно на 3 млрд кубометрів більше, ніж зазвичай. Але це треба зробити, щоб пройти нормально зиму в умовах припинення російського транзиту, вважає голова «Нафтогазу». Можливо, Україна також отримає і поставки американського газу.
«Ми ведемо переговори з цього приводу, – сказав Коболєв, – і я мушу сказати, що цього разу ми підійшли до цього питання дуже близько. Це ще не остаточне рішення, але зацікавленість з обох боків є. Я сподіваюся, що найближчим часом ця зацікавленість трансформується в конкретні потоки газу».
За інформацією ONLINE.UA, мета будівництва Росією «Північного потоку 2» та можливого припинення транзиту через територію України, не має економічного обґрунтування. Головна ціль тут полягає в тому, щоб позбавити Україну доходів, які вона отримує від транспортування газу до Європи. Це приблизно 2 млрд доларів на рік.
Нагадаємо, МВФ має намір продовжити співпрацю з Україною, навіть після поразки Петра Порошенка на президентських виборах.