Група колишніх дипломатів, посадовців та експертів Сполучених Штатів виступили з організованою критикою проти плану із врегулювання ситуації на Донбасі, який запропонував Кремль під час Мюнхенської безпекової конференції. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на аналітичний центр Atlantic Council.
На думку фахівців, нові пропозиції російської сторони - хибні.
"Більшість з 12 рекомендацій, якщо вони будуть сумлінно виконуватися всіма сторонами, мають конструктивний характер і можуть служити заходами зміцнення довіри, вони полегшать труднощі та страждання, яких зазнає населення на окупованому Донбасі або поблизу нього. Але деякі з них є проблематичними; дві, зокрема, повторюють пропозиції Кремля про переговори або теми дезінформації. Що ще більш важливо, в документі описується проблема, яка повинна бути вирішена з точки зору Кремля, можливо, щоб переконати представників російської еліти підписати угоду", - стверджується у спільній заяві.
Перш за все автори заяви звернули увагу на формулювання події з кремлівської точки зору - "конфлікт в Україні та навколо неї". Цей вислів маскує правдиві причини конфронтації, а це, у свою чергу, призводить до пошуку хибних шляхів її вирішення.
Стверджується, що початком конфлікту стала окупація російськими військовослужбовцями Криму, а також гібридна війна Кремля проти України, яка торкнулася перш за все Донбасу.
"Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включаючи важкі озброєння), боєприпасів і, в деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії, не було б "конфлікту всередині та навколо України", - додали автори.
Експерти наголосили, головна проблема для вирішення — агресія Москви. Вирішити її можна відновленням українського суверенітету й територіальної цілісності.
Окрім того вони звернули увагу на ігнорування в Кремлі основоположного пункту "Мінська-2" - припинення вогню. Без нього неможливо говорити про скасування санкцій, яке згадується в документі.
Серед підписантів заяви колишні посли США в Україні — Марі Йованович, Вільям Тейлор, Стівен Пайфер.
Як повідомляв ONLINE.UA, у плані Кремля немає жодної згадки про перемир'я чи виведення військ, але обговорюється відродження торгівлі між Україною та Росією.