У 2021 року виповнюється 80 років з дня трагедії Бабиного Яру. Під час церемонії пам'яті жертв розстрілів на території меморіального центру Голокосту в Києві відкриють дві нові інсталяції - Кришталеву стіну плачу і Курган пам'яті.
Джерело: пресслужба Меморіального центру "Бабин Яр"
Відкриття великого меморіального об'єкту "Кришталева стіна плачу" відбудеться 6 жовтня. Її створює сербська художниця Марина Абрамович з кварцових блоків, які будуть містити найпоширеніший вид вугілля в Україні - антрацит. Кришталева стіна плачу буде досягати в довжину 40 метрів, а у висоту - 3 м. Одночасно відвідувати цей об'єкт зможуть 25 осіб.
Кришталева стіна плачу в Бабиному Яру (фото - facebook.com/babynyar.memorial)
"Голокост змінив історію людства назавжди. Всі ми емоційно вражені цією трагедією. Коли я усвідомлювала свій внесок в проєкт, пов'язаний з темою Бабиного Яру, для мене були важливі три речі. По-перше, об'єкт не повинен бути тільки скульптурою. По-друге, він повинен бути інтерактивним. По-третє, об'єкт не може бути лише відображенням минулого, а повинен нести послання в майбутнє ", - охарактеризувала Кришталеву стіну плачу її авторка.
У Бабиному Яру відкриють Курган пам'яті
Також на роковини трагедії Бабиного Яру відкриють ще одну інсталяцію - Куран пам'яті, в якому історія трагедії Бабиного Яру буде відтворена за допомогою 3D-моделювання. Ширина і довжина будівлі сягатиме 80 метрів, а висота - 15 метрів. По виду будова буде нагадувати кургани - традиційні для українських степів стародавні поховання в формі пагорба з землі і каміння.
Курган пам'яті в Бабному Яру (фото - facebook.com/babynyar.memorial)
"Наша мета - створити простір, яке зробить історію Бабиного Яру близькою і актуальною для будь-кого, незалежно від нації, статі, віку або релігії. Ми хочемо, щоб люди відчули і зрозуміли, що історія Бабиного Яру - це їхня історія, історія їх сусідів, їх міста, їх нації, їх світу. Бабин Яр є місцем смерті багатьох жертв - євреїв, циган, радянських військовополонених, пацієнтів психіатричної лікарні, українських націоналістів, комуністів. Всіх, хто там помер, потрібно пам'ятати і шанувати ", - розповів художній керівник Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Ілля Хржановський.
Річниця трагедії Бабиного Яру - Україна готує велику програму
Трагедія в Бабиному Яру відбулася майже 80 років тому - 29-30 вересня 1941 нацисти розстріляли там майже 34 тисячі євреїв. Однак точне число убитих в Бабиному Яру досі невідомо, оскільки під час масових розстрілів не враховувалися маленькі діти до 3-х років. Всього ж, відповідно до джерел, в урочищі Бабин Яр було розстріляно від 100 до 200 тисяч осіб: радянських військовополонених, підпільників, душевнохворих, євреїв, циган, караїмів, дітей. Протягом десятків років радянська пропаганда замовчувала масштаби трагедії.
Українська влада готує потужну програму до 80-х роковин трагедії в Бабиному Яру. 6 жовтня 2021 року на території Бабиного Яру відбудеться офіційна церемонія за участю світових лідерів, діячів єврейських організацій, які вижили під час Голокосту, і українців, які рятували євреїв від смерті під час нацистської окупації та отримали звання Праведників народів світу.
Читайте також: