Верховна Рада нарешті прийняла довгоочікуваний законопроект про відновлення кримінальної відповідальності за вказівку чиновниками недостовірних відомостей у своїх деклараціях. Він повинен був поставити крапку в конституційній кризі, яка виникла після скандального рішення КСУ, але не влаштував ні голову НАЗК, ні представників Євросоюзу. Там розраховували на більш жорстке покарання чиновників за брехню в деклараціях, на чому наполягав і президент України Зеленський. Зокрема, президентський законопроект передбачав тюремний термін за приховування доходів і майна, нажитих нечесним трудом. Але депутати прийняли "компромісний" законопроект, який дозволяє чиновникам уникнути відповідальності в разі щирого каяття. Крім того, заплативши штраф, чиновник зможе продовжувати займати свою посаду, оскільки не буде рахуватися судимим, так як в законі називається не злочином, а кримінальним проступком подача недостовірних відомостей у декларації. Голова Нацагенства щодо запобігання корупції Олександр Новіков вже направив офіційний лист Зеленському та закликав президента негайно ветувати закон. В Єврокомісії та Європарламенті вітали сам факт повернення покарання за брехню в деклараціях, але залишилися розчаровані їх м'якістю, передає ONLINE.UA.
"Цей законопроект не передбачає позбавлення волі для осіб, які умисно не подають е-декларацію або навмисне вказують в ній недостовірні відомості. Таким чином, ці діяння Верховна Рада визнає не за злочином, а кримінальними проступками. Тобто, корупціонера можуть звільнити від відповідальності в разі щирого каяття. «Переклад» зазначених діянь з категорії злочинів до категорії кримінальних проступків дає можливість, заплативши штраф чи не подавши декларацію приховати придбане в корупційний спосіб майно", - йдеться в листі Новикова до Зеленського.
У Європарламенті вважають, що санкції проти чиновників за брехню в деклараціях повинні бути суворішими. Там також нагадали українській владі, що тепер очікують подальших рішень по НАЗК і НАБУ.
"Приємно бачити, що Верховна Рада проголосувала за відновлення кримінальної відповідальності за умисне введення в оману в деклараціях. Однак передбачені санкції могли б бути більш жорсткими", - йдеться в повідомленні євродепутата Міхаеля Галера, який займається в ЄП питаннями України.
Нагадаємо, законопроект про відновлення відповідальності за брехню в деклараціях чиновників прийнятий Верховною Радою за основу і в цілому напередодні, 4 грудня. Згідно з документом, корупціонерів не будуть саджати у в'язницю, хоча максимальна санкція статті і передбачає покарання до двох років обмеження волі - вони будуть відбувати покарання у виправному центрі, де зможуть вільно користуватися способами зв'язку (телефоном, інтернетом) і залишати центр по вирішенню їх керівництва.
В цілому законопроект передбачає:
штраф від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (42 500 - 51 000 грн) або громадські роботи від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, за вказівку недостовірних відомостей у розмірі від 500 до 4000 неоподатковуваних мінімумів для працездатних осіб (від 1,135 млн до 9,08 млн);
штраф від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 - 85 000 грн),, громадські роботи від 150 до 240 годин або обмеження волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років - за вказівка недостовірних відомостей на суму понад 4000 неоподатковуваних мінімумів для працездатних осіб (від 9,08 млн);
штраф від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (42 500 - 51 000 грн) або громадські роботи від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років - за умисне неподання декларації.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що законопроект Зеленського про відновлення кримінальної відповідальності за подачу неправдивих відомостей в деклараціях передбачав сувору кримінальну відповідальність. Але Рада прийняла компромісне рішення.