З 1 січня 2021 року розпочнеться новий етап газового контракту України і Росії відносно транзиту газу в Європу, згідно з яким "Газпром" зобов'язаний прокачати через українську ГТС лише 40 млрд кубометрів газу в рік, що майже в чотири рази менше компресорної потужності газотранспортної системи України. Офіційний Київ вже готується до цього моменту, тому розробляє план, як відповісти Росії і не понести втрати. Глава ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон в інтерв'ю S&P Global Platts розповів, що якщо Росія не продовжить або не підвищить обсяги контракту з Україною на транзит газу європейським споживачам, то українська компанія вдарить по "Газпрому" за допомогою ЄС. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на сайт компанії.
"Ми будемо продовжувати боротьбу з Газпромом, і домагатися підтримки Європейського Союзу, щоб відкрити вільний транзит газу з Центральної Азії до Європи. Десять років тому Туркменістан і Казахстан могли продавати газ до Європи транзитом через Росію. Ми вважаємо, що Європа повинна бути дуже наполегливою в цьому питанні, щоб перенести точку передачі для всіх європейських споживачів з точок всередині Європи в точку на кордоні між Україною і Росією, таким чином мінімізуючи будь-яку цінову дискримінацію, яку Газпром міг би нав'язати своїм клієнтам і країнам", - розкрив план Києва Макагон.
Він попередив ЄС, що без контракту Росії і України на транзіт газу Європа втратить гнучкість і повністю буде залежати від путінських газопроводів "Північний потік-1" і "2". Тому в Києві мають намір домагатися, щоб Російська Федерація відкрила можливість транзиту для країн Центральної Азії, які могли б забезпечувати альтернативні джерела газу для Європи.
"Я вважаю, що Європа була б зацікавлена в цих джерелах, і ми сфокусуємось на цьому. Також ми розглядаємо можливість вибрати для використання нашої системи для транспортування будь-якого виду синтетичного метану, біометану або водню. Ми в пошуку таких можливостей, і я вважаю, що Україна разом з нашою газотранспортною системою могла б істотно сприяти реалізації плану скорочення викидів вуглецю в Європі ", - підкреслив Макогон.
Нагадаємо, в грудні минулого року НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" підписали Угоду про надання послуги з організації транспортування природного газу через територію України до 2024 року. У 2020 році за контрактом заброньовані потужності в обсязі 65 млрд кубометрів. З 2021 по 2024 рік контракт передбачає прокачування по 40 млрд кубометрів. При цьому контракт укладений за принципом "качай або плати", тобто "Газпром" в будь-якому випадку сплатить ці обсяги, навіть якщо не використовує їх на всю потужність.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що "Газпром" замовив додаткові потужності для транспортування природного газу українською ГТС до Європи в жовтні. Цю інформацію вже офіційно підтвердила прес-служба НАК "Нафтогаз України".