Міністр енергетики України Герман Галущенко підписав розпорядчий документ, що дозволяє розпочати процес відновлення експорту електроенергії в умовах профіциту генеруючої потужності.
Джерело: Міністерство енергетики
Україна підтвердила відновлення експорту електроенергії в ЄС
Як пояснив очільник Мінеенерго, українська енергосистема вже майже два місяці працює із запасом потужності, що дозволяє відкрити експорт електроенергії для залучення додаткового фінансового ресурсу.
Дозволена європейською мережею операторів системи передачі ENTSO-E потужність для експорту становить 400 МВт. Однак фактичні обсяги експорту можуть коливатися залежно від часу доби та кон’юнктури ринку, уточнює відомство.
Взаємовигідне партнерство
Синхронізація з ENTSO-E відкрила нові можливості для інтеграції української економіки в ЄС, зокрема відкрила шлях до ринків електроенергії країн ЄС і забезпечила можливість для здійснення імпортно-експортних операцій у сфері торгівлі електроенергією.
Хоча аварійне з’єднання в березні 2022 р. і не передбачало комерційної торгівлі електроенергією, все ж Україна отримала можливість розпочати торгівлю електроенергією за умови виконання певних технічних вимог.
Експорт української електроенергії до ЄС дав змогу збільшити доходи учасників ринку електроенергії країни та підвищити ліквідність внутрішнього ринку, який зіткнувся з проблемою у зв’язку з дефіцитом надходжень грошових коштів внаслідок зменшення споживання електроенергії під час війни та, відповідно, зменшення попиту на неї, а також через падіння платоспроможності, особливо в районах бойових дій та на прилеглих до них територіях.
Наразі Україна може використовувати з’єднання в межах потужностей міжнародних ліній електропередач з Угорщиною, Словаччиною, Румунією та Польщею з метою передачі електроенергії між українською енергосистемою та ENTSO-E, здійснення імпорту та експорту електроенергії, а також надання аварійної допомоги українській енергосистемі у разі необхідності.
Читайте також:
Як Україна синхронізувалася з енергосистемою ЄС і чому це важливо для енергетичної безпеки держави
НАБУ і САП скерували до суду перший епізод справи "Роттердам+"
"Укренерго" відновило енергоживлення ЗАЕС після ракетної атаки РФ