На думку українських та західних офіційних осіб та аналітиків, українські військові здатні провести успішний контрнаступ і без підтримки американських винищувачів F-16. Їхня наявність, зокрема, істотно б не вплинула на ситуацію на полі бою.
Джерело: The New York Times
Чому ЗСУ не потрібні F-16 для успішного контрнаступу
Чи могли б F-16 змінити ситуацію в українському контрнаступі? Більшість військових експертів сумніваються в цьому і кажуть, що Київ може перемогти і без них, - зазначають журналісти видання.
У матеріалі підкреслюється, що у Білому домі чекали більше року, перш ніж дозволити країнам-партнерам по НАТО відправити в Україну винищувачі F-16.
На той час, коли пілоти пройдуть навчання на цих літаках, буде занадто пізно, щоб допомогти і захистити наземні війська, які проходять через дану фазу бойових дій.
У зв'язку з цим постає питання: Чи може контрнаступ перемогти без значної повітряної сили – основи тактики ведення війни, до якої Захід закликає Україну? Відповідь, схоже, "так", як заявили в інтерв'ю минулого тижня нинішні і колишні офіційні особи в Україні, США і Європі, а також західні оборонні аналітики, - йдеться у матеріалі видання.
Однак журналісти видання підкреслюють, що без винищувачів, навіть у перспективі, завдання щодо деокупації українських територій виглядатиме набагато складнішим.
Це доведеться робити без F-16. Але я вірю, що вони зможуть. Якщо ви очікуєте, що Україна буде воювати так, як воюємо ми, то вони повинні мати ті інструменти, які маємо ми, а ми не дали їм цих інструментів, - зазначив генерал ВПС США у відставці і колишній командувач НАТО Філіп Брідлав.
За словами деяких експертів, дефіцит бойової авіації поставив українських військових у невигідне становище цього літа в умовах, коли злочинна армія РФ використовує ударні вертольоти.
За даними Міністерства оборони Великої Британії, принаймні деякі з цих вертольотів оснащені протитанковими ракетами, які випускаються або занадто далеко, або занадто низько, щоб їх могла перехопити українська протиповітряна оборона.
Полковник Маркус Райзнер, який курирує питання розвитку збройних сил в головній військовій академії Австрії, сказав, що за наявності більшої кількості бойових літаків Україна могла б краще захищати свої наземні війська від цих атак.
Деякі американські генерали кажуть: "Ну, це не те, що зараз потрібно українцям". Я думаю, що це політична заява, а не військова логіка, - підкреслив Райзнер.
Журналісти видання також зазначають, що і в України і в Росії наразі діє потужна протиповітряна оборона, яка значною мірою стримує їх обох від нанесення повітряних ударів поблизу або за лінією фронту за допомогою пілотованих бойових літаків.
Здебільшого українські пілоти, які зараз літають на винищувачах радянських часів МіГ і "Сухой", намагаються не наближатися надто близько до своїх цілей і не затримуватися в повітрі надовго, щоб не стати мішенню самим.
З огляду на такі умови представник Білого дому на умовах анонімності повідомив журналістам видання, що незрозуміло, чи зможуть українські війська надати підтримку сухопутним силам, навіть якщо у них будуть F-16.
Після того, як Україна зазнала великих втрат на початку контрнаступу, намагаючись застосувати загальновійськовий підхід, деякі командири вирішили відмовитися від нього і повернутися до тактики, яку вони знають найкраще – артилерійських і ракетних обстрілів з метою послабити боєздатність Росії у війні на виснаження, - йдеться у матеріалі видання.
Це не стало повною несподіванкою для військових експертів, які вважають, що проблеми виходять далеко за межі відсутності повітряних сил.
Полковник у відставці Стів Бойлан, досвідчений льотчик армії США і колишній речник Центру загальновійськових операцій у Форт-Лівенворті, штат Канзас, сказав, що американським військам знадобились роки, щоб навчитись "робити це ефективно, а не посеред бою".
За словами Дугласа Баррі, військового експерта з аерокосмічних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, відправка в бій лише кількох F-16 не зробить великої різниці у війні.
Їх має бути достатньо, вони мають відповідати поставленим завданням. Якби Україна мала кілька належним чином підготовлених і оснащених ескадрилій F-16, чи допомогло б це в контрнаступі? Це теоретичне питання, але теоретична відповідь – так, - пояснює військовий.
Читайте також:
Українські пілоти F-16 не пройдуть підготовку в цьому році — WP;
Пентагон підтвердив дозвіл США на навчання українських пілотів на F-16;
Це буде не так довго. Ігнат повідомив погані новини для Росії щодо F-16