Українських в'язнів у Росії і в окупованому Криму найчастіше піддають фізичним і психологічним тортурам, і цей факт підтверджується правозахисниками з Європейського суду з прав людини.
Про це в інтерв'ю ONLINE.UA розповіла правозахисник, координатор громадського проекту «Медійна ініціатива за права людини» Марія Томак.
«Останній приклад - так звана "диверсійна група" Євгена Панова. До речі, російська сторона повідомляла про сімох затриманих, потім - про десятьох. Але нам показали лише трьох, один - кримський татарин», - підкреслила вона.
Активіст додала, що взагалі «затримання людей на території Криму - це, з точки зору українських законів, справа сумнівна, всі дії російських силових структур на півострові - вони апріорі викликають питання».
«Наші колеги отримали підтвердження від Європейського суду з прав людини - до Панова застосовувалися фізичні методи впливу, тобто незаконні методи слідства», - підкреслила вона.
Крім того, активіст заявила, що його справа «може бути визнана політичною».
«Хоча ми не маємо доступу до цієї справи, тому й не можемо стверджувати остаточно, що він політичний в'язень. Але якщо говорити про практику Європейського суду з прав людини, то коли є свідчення, що до людини застосовували фізичну силу, то вже ставиться під сумнів вся справа», - нагадала правозахисник.
Ще одним чинником перегляду цієї справи може стати те, що «до Панова тривалий час не допускали адвоката - це теж показник, що в справі щось не так, що вона могла фабрикуватися, з в'язня вибивали свідчення».
Томак підкреслила, що «незважаючи на позитивні зрушення, звільнення Наді Савченко, Гени Афанасьєва, Юрія Солошенка, загальна картина така - кількість наших в'язнів зростає, відбувається захоплення людей в Криму».
«Справа Панова в своєму роді унікальна, він звинувачується в підготовці диверсії, це перша з відомих нам справ саме з таким звинуваченням», - розповіла правозахисник.
За її словами, у справі Сущенка можна говорити про попередні висновки: «Не пускали консула до затриманого, адвокат Марк Фейгін мав серйозні проблеми з тим, щоб потрапити до свого клієнта».
«І проблема ще в тому, що документи шпигунських справ засекречені, їх нам не покаже захист, тому складно сказати - політична справа чи ні», - додала вона.
На завершення Томак помітила: «Коли під час збройного конфлікту між РФ і Україною Росія затримує українського журналіста і стверджує, що він - шпигун, які у нас підстави цьому вірити? Є порушення, і, на мій погляд, справа сумнівна».
Більше читайте в інтерв'ю на ONLINE.UA: У Росії стало більше полонених українців, а одна зі справ унікальна.