Напередодні старого Нового року українці справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами, смачною їжею - обов'язково випікають два спеціальні хліби «Маланка» і «Василь». На Буковині, у містечку Вашківці з 13 на 14 січня Маланку святкують дуже колоритно та з великим розмахом . Тут її також часто називають Переберія. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на "Ukraїner".
Не можна не звернути увагу на те, що вашківецька Переберія змогла не лише вижити в умовах імперських та радянських заборон, але й набути унікальних рис, які вирізнають її на тіл інших.
Як відомо, свято Маланки за старим стилем відбувалося 31 грудня, тобто у переддень Нового року, коли відзначають день Преподобної Меланії. Звідси й сучасні назви «Старий Новий рік» та більш поширена — «Маланка». Нині її святкують з 13 на 14 січня. У різних регіонах України також побутує традиція називати цей вечір Щедрим вечором, співати щедрівки (щедрувати) та «водити Козу». Буковинці ж віддавна водили Маланку і одне із містечок, де ця традиція сьогодні й досі найяскравіше відображена — Вашківці.
Варто зазначити, що зараз чимало обрядів Маланки зберігаються радше як розважальні елементи, однак константою залишається обов’язковий атрибут костюмів маланкарів — маска.
"Персонажі, у яких в Україні переодягаються на Маланку, — дуже різні, навіть у межах одного регіону. У них відображені різні історичні періоди та явища, характерні для регіону. Основними дійовими особами традиційно є Маланка (найчастіше це хлопець, вбраний як молода дівчина) і молодий хлопець Василь (Васильчик). Маланка та Василь уособлюють собою господаря та господиню і завжди є позитивними персонажами", - пише видання.
Також є Дід та Баба — це образи предків, опікунів ниви та добробуту господарів. Жида початково уявляли собі як підприємця, найчастіше — власника місцевого шинку. Він був негативним персонажем. Проте сьогодні цей герой дійства, за словами місцевих старожилів, дуже змінився і став радше комічним персонажем.
"Циган і Циганка, як і Жид, також спочатку втілювали злих духів. Маски цих персонажів найчастіше схожі на ті, які вдягають на себе Пан та Паня, але темніші. У Вашківцях Циган, як і в Красноїльську, зазвичай водить за собою Ведмедя. Букшандар — це відсилка до солдат лейбгвардії Австро-Угорської імперії. Подейкують, що один із жителів села колись привіз такий костюм зі служби, і відтоді Букшандар став іще одним персонажем Маланки", - сказано в повідомленні.
Не можна не згадати про Козака. Даний персонаж, який, очевидно, з’явився у Вашківцях із появою тут у 1903 році одного з перших на Буковині пожежно-спортивних товариств — «Січі». Ще один типовий персонаж вашківецької Маланки — Українка. У неї може перевдягатися і дівчина.
Всі фото - ukrainer.net
Традиційний та незмінний персонаж Маланки — Коза, що символізує собою добробут та добрий врожай. Костюм Кози зазвичай складається із дерев’яних рогів та хутряного кожуха.
"В нас у подальшому є, як то кажуть, мрія. Треба, шоби був музей. Дешо вже зібрали: коврики гуцульські ткані, жорна старі, якісь кросна, шо ткали. І масок цих старих хотіли також показати: тут Маланка, тут у нас старовина", - зізнається місцевий майстер із виготовлення масок Василь Столяр.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що нещодавно український музичний гурт The Hardkiss неочікувано для всіх презентував українську народну пісню "Щедрик" у новій обробці.