Протягом останніх тижнів влада Європейського Союзу неодноразово критикували українського лідера Володимира Зеленського і реформи, що проводяться його командою в Україні. До цих критичних заяв приєднувалися також США, Всесвітній банк і члени Великої сімки, які погрожували офіційному Києву втратою фінансової підтримки від міжнародних партнерів та навіть скасуванням безвізового режиму. На цей раз терпіння лопнуло у Венеціанській комісії, яка оцінила судову реформу в Україні і прийшла до висновку, що Вищу раду правосуддя потрібно негайно перезавантажити при чому за участю міжнародних експертів, в тому числі і Ради Європи. Таку вимогу Венеціанка висунула Зеленському в ультимативній формі, яка не характерна для висновків Венеціанської комісії. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на прес-службу Ради Європи.
У висновку Венеціанської комісії щодо проекту поправок до Закону "Про судову систему і статус" суддів і деяких законів про діяльність Верховного суду і судових органів, йдеться, що проект №3711 не передбачає комплексної судової реформи. Тим самим експерти дали зрозуміти, що Україні потрібна комплексна реформа суддівського управління, а президентський законопроект №3711, яким Зеленський вже вдруге намагається реформувати суди, не дозволить її провести. Експерти ВК вважають, що проект потрібно грунтовно доопрацювати, перш ніж за нього голосувати.
У Венеціанській комісії констатували також, що проект №3711 не є реалізацією зобов'язань України перед ЄС і МВФ. Більш того, Венеціанка наголошує на необхідності якомога швидшого забезпечення доброчесності складу Вищої ради правосуддя, про що в президентському законопроекті немає ні слова. Значну частину свого заключення комісія присвятила саме цьому питанню з однозначною рекомендацією - "очищення Вищої ради правосуддя має відбутися".
"Питання доброчесності членів Вищої ради правосуддя є терміновим і має бути вирішене негайно", - йдеться у висновку.
У комісії чітко вказали, як потрібно змінити Вища рада правосуддя в Україні:
в очищенні ВСП повинна взяти участь незалежна від неї комісія, до складу якої повинні входити міжнародні експерти;
комісія повинна рекомендувати, кого з членів ВСП звільняти за недоброчесність, але остаточне рішення має бути за українськими суб'єктами, які мають на це право;
комісія повинна перевіряти майбутніх кандидатів в ВСП і тільки ті, доброчесність яких підтвердить комісія, можуть бути призначені на посаду.
Нагадаємо, в серпні 2020 року голова Верховної Ради України Дмитро Разумков направив до Венеціанської комісії запит на отримання думки про відповідність європейським стандартам і цінностям проекту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного суду і органів суддівського управління №3711, який президент подав у ВРУ як невідкладний до прийняття. Вища рада правосуддя, Рада суддів України, Верховний Суд України, Комітет з питань правової політики Верховної Ради в цілому підтримали президентський законопроект.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що депутати ЄС попередили про ризики для України і українців втрати безвіза і фінансової допомоги, якщо офіційний Київ не налагодить незалежну та ефективну діяльність в Україні антикорупційних структур.