Деякі високопоставлені чиновники Євросоюзу несподівано для всіх захотіли пом'якшити санкційну політику по відношенню Росії. Вони закликають перейти до менш "войовничої" політики, оскільки підхід ЄС до Росії "застарілий і занадто зосереджений на українському конфлікті". З такою ініціативою виступив посол Євросоюзу в Росії Маркус Едерер і інші чиновники Брюсселя на зустрічі з главою європейської дипломатії Жозепом Боррелем. Як зазначає Bloomberg, між лідерами ЄС з цього приводу виникли розбіжності і нову стратегію з більш м'якими санкціями щодо Росії можуть розглянути вже на найближчому саміті 25-26 березня, передає ONLINE.UA.
Джерело зазначає, що зближення ЄС і Росії поки не очікується, але переговори Борреля з високопосадовцями Євросоюзу свідчать про те, що деякі країни готові відмовитися від антиросійських санкцій, пов'язаних з незаконною анексією українського Криму і війною на Донбасі. Відзначається, що зараз ЄС у відносинах з Росією керується п'ятьма принципами, включаючи вимогу повного виконання мирних угод з Україною, налагодження тісних зв'язків з колишніми сусідами Росії по СРСР, зміцнення протидії російським загрозам і вибіркова співпраця в таких питаннях, як, наприклад, боротьба з тероризмом. Переважна більшість країн ЄС, включаючи Німеччину, три країни Балтії і більшість східноєвропейських країн, вважають, що ці принципи повинні дотримуватися.
Однак Едерер на зустрічі з Боррелем заявив, що позиція щодо Росії застаріла і занадто сфокусована на українському конфлікті, і що їй необхідно рухатися далі. Він рекомендував Боррель розробити новий підхід. Ця ж пропозиція викладена в ноті, прийнятій за підсумками зустрічі послів ЄС 10 березня. Згідно з документом, деякі держави-члени, переважно з Західної Європи, запропонували визначити галузі виборчої взаємодії з Росією, які лідери можуть обговорити на саміті в кінці березня. Зокрема, Італія запропонувала в якості можливих варіантів економічне співробітництво і обговорення регіональних конфліктів з Росією, Німеччина - зміну клімату. Кіпр, в свою чергу, запросив аналіз ефективності санкцій. При цьому Польща, Естонія, Литва та інші країни позначили більш агресивні позиції щодо РФ, включаючи вимогу повного виконання мінських угод в якості попередньої умови для будь-яких змін у відносинах.
Важливо додати, що незважаючи на протиріччя і серйозні розбіжності в ЄС з приводу політики щодо Росії, Євросоюз поки не відмовляється від санкцій проти Кремля за порушення прав людини і агресію на сході України. Як відомо, на початку березня ЄС спільно з США ввів чергові санкції проти Росії через політичне переслідування опозиціонера Олексія Навального.
Нагадаємо, Боррель недавно особисто відвідав Москву, де провів зустрічі з представниками Кремля на високому рівні. Фактично його переговори з російським міністром закордонних справ завершилися фіаско і гучним сканадлом. Європейський дипломат повернувся в ЄС, після чого виступив з нищівною критикою проти РФ і закликав до введення нових санкцій проти режиму Путіна. У цьому його підтримали інші країни. Боррель звернув увагу на неможливість вибудовування нормальних відносин з офіційною Москвою через незацікавленість російської сторони в нормальному діалозі, на що у Путіна заявили про готовність до повного розриву відносин з ЄС.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Росія пригрозила ЄС жорсткою відповіддю на санкції проти режиму Путіна.