Фігура диктатора Франсіско Франко продовжує бути культовою серед певної частки населення Іспанії попри встановлення наприкінці 1930-х там фашистського режиму. Влада королівства упродовж кількох останніх десятиріч планомірно бореться з культовою спадщиною диктатори. Напередодні було знесено останній пам’ятник каудильйо, який залишався у містечку Мелілья. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на BBC.
За оприлюдненими деталями, знесенню передувало голосування на місцевому рівні, під час якого однозначно проти виступила ультраправа партія Vox.
Робітники вже невдовзі зруйнували частку постаменту, а скульптуру генерала Франко зняли. Вона стояла біля старовинних воріт містечка.
Нагадаємо, Франсіско Франко правив Іспанією упродовж період з 1939 до 1975 роки, аж до самої смерті. Пам’ятник створив скульптор Енріке Ново Альварес через три роки після смерті диктатора.
Франко здобув владу в Іспанії за підсумками громадянської війни 1936-1939 років. Її розпочали націоналісти разом з ультраправими угрупуваннями, флагманом яких стала партія “Фаланга” - фактично іспанський аналог фашистських сил італійця Беніто Муссоліні.
Сам майбутній диктатор мав успішну військову кар’єру до втручання в політику. Він серед інших обурився напередодні війни приходом після виборів до влади в іспанській республіці коаліції з соціалістичних, демократичних, анархістських та комуністичних сил. Це й спровокувало події, які республіканці назвуть “заколотом” проти легітимного уряду.
Франко після отримання статусу каудильйо (“вождь”) встановив в Іспанії диктатуру з єдиною дозволеною партією - “Фалангою”. Утім, попри союзницькі відносини з режимами Муссоліні та навіть Адольфа Гітлера, він примудрився “грати” в обидві сторони — у Другу світову війну Іспанію не ввів, ігнорував єврейську міграцію чи міграцію інших біженців у королівство, а пізніше взагалі критикував нацистів за їхні загарбницькі амбіції.
Поховали диктатора на території помпезного меморіального комплексу, присвяченого учасникам і жертвами громадянської війни. Це пізніше стало причиною критики, оскільки з трагічного для обох сторін пам’ятника комплекс перетворився з роками на місце паломництва ультраправих.
Як повідомляв ONLINE.UA, у жовтні 2019 року іспанська влада провела перепоховання решток колишнього диктатора Франсіско Франко.