В Україні за прикладом 107 країн світу планують запровадити акциз на солодкі газовані напої. Мета – запобігти неінфекційним хворобам, до яких призводить надмірне вживання цукру. Гроші від сплати податків планують скерувати на запобігання цим недугам і лікування від них, а також підтримку програми дитячого харчування у школах.
Джерело: МОЗ України
В Україні планують запровадити акциз на солодкі газовані напої
Україна потерпає від неінфекційних захворювань. Вони є основною причиною втрати працездатності та причиною набутих проблем зі здоров’ям. Тільки постійне вживання солодких газованих напоїв призводить до розвитку діабету, появи надмірної ваги та ожиріння тощо, адже в літрі такого напою часто міститься більше добової норми цукру. Водночас більшості таких хвороб можна запобігти, просто змінивши щоденні звички і обравши більш здоровий спосіб життя, – сказано у повідомленні.
У МОЗ стверджують, що податки і різні обмеження діють у 107 країнах світу, і це дало позитивні результати.
Податки на вживання доданого цукру чи різні види обмежень діють у 107 країнах світу. Це світова практика, яку всебічно підтримує ВООЗ. І МОЗ підтримує її. Адже маємо дбати про найдорожче – здоров’я наших громадян, – каже головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Наприклад, у Мексиці такий податок призвів до зменшення на 39% кількості дітей, які страждають від ожиріння. А у Великій Британії податок змусив виробників зменшити рівень цукру в солодкій газованій воді вдвічі, щоб не сплачувати додаткові кошти до бюджету.
Які є законопроекти на цю тему
Наразі у Верховній Раді України зареєстровані два законопроекти №9032-1 і №9033-1. Перший через зміни до Податкового кодексу запроваджує ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин в обсязі 0,1 євро (4 грн) на один літр напою (у Бельгії такий податок становить 0,53 євро, у Польщі – 0,19 євро). Другий – визначає, що отримані від сплати податку кошти планують спрямувати на реалізацію програм із запобігання неінфекційним захворюванням та лікування від них, а також на підтримку програми дитячого харчування в школах.
Читайте також:
Коронавірус чи алергія: як відрізнити хвороби зі схожими симптомами.
Біологи створили назальні краплі проти зараження COVID-19 зі 100% ефективністю.
Американські вчені попередили про ризики хвороби мозку через вакцину Pfizer.