Військове керівництво не хоче міняти систему управління під стандарти НАТО, це особливо добре видно на прикладі Національної гвардії.
Таку думку військовий інструктор-волонтер, колишній військовослужбовець Армії оборони Ізраїлю Цві Аріелі висловив в інтерв'ю ONLINE.UA.
"Стандарти НАТО - це не те, як бійці бігають і стріляють. У Бундесвері так стріляють, такі тактичні вправи, в США - інші тактичні вправи, і стріляють там трохи інакше. Стандарт НАТО - це цілком реальні і прописані речі - STANAG. Але зазвичай мається на увазі, перш за все, система управління. В арміях країн НАТО управління реально починається з рівня батальйону. Тобто, на рівні батальйону в штабі є всі ті інструменти, які дозволяють відділам штабу розробити результат своєї діяльності і надати командиру варіанти - рішення А, рішення В, рішення С... ", - розповів Аріелі.
Читайте також: В Україні є генерали, яким плювати на солдатів, їх потрібно міняти - іноземний військовий
"А тут система була централізована. Ні на рівні батальйону, ні на рівні бригади ніколи не було великого штабу, який би брав серйозні рішення. Вони - лише "провідники" рішень вищого командування. І вище командування, сидячи в Краматорську і отримуючи не завжди коректні звіти від розвідки, і вже точно не в режимі реального часу, приймає рішення, які, будь вони прийняті на місці, були б куди ефективніше ", - продовжив він.
"Плюс в НАТО перед плануванням операції паралельно можуть працювати кілька штабів - щоб одним ударом батальйон або бригаду не позбавити управління під час бою. В Україні це неможливо. Тому що в штабі батальйону всього сім чоловік, якщо не помиляюся. Якщо хтось в Краматорську вирішує, як робити операцію в Станиці Луганській, або ще десь - ну, це ж маячня. А якщо це ж робиться з Києва - ще більший маячня. Візьмемо Ізраїль - це не країна-член НАТО, але суть та ж. В Ізраїлі величезний досвід у цій справі: коли спускається наказ, ніколи не говорять, як робити, - підкреслив військовий. - Кажуть, яка мета операції, а карти, маршрути та інше розробляють ротний з взводними або, якщо потрібно, з сержантами. А іноді і сам взводний. Цим займаються люди, які постійно ходять туди, де планується операція, які добре знають місцевість. У нас було таке, що часто будинків, які були на аерофотозніманні, в реальності не було. Тому що ми їх підривали, броньовані бульдозери їх зносили, вони зникали в результаті боїв із застосуванням танків або вертольотів і так далі. Хто про це в Тель-Авіві або Єрусалимі буде знати? Ми про це знаємо, тому що ми вчора цей будинок підірвали або виявили, що його більше немає з іншої причини. Значить, цей маршрут непрохідний, або його слід змінити".
"Система управління за стандартами НАТО не була введена конкретно в Національну гвардію України - скільки б вони не стверджували протилежне. Систему управління можна поміняти дуже швидко. Якщо захотіти", - додав він.
Читайте також: Україні зробили серйозне попередження щодо великої війни з Росією
Також Аріелі навів приклад з бригадою швидкого реагування, підготовкою якої в НГУ він займався до літа 2016 року: "Йшлося про те, що до грудня ще минулого року мав бути готовий штатний розклад бригади. Він був підготовлений у повній відповідності до стандартів НАТО. готував його колишній начальник штабу бригади, який свого часу півтора року вчився в США, в командно-штабному коледжі. Потім прийшли ми і ще деякі люди, покритикували його, він зробив якісь невеликі виправлення - і штатний розклад був готовий для підписання міністром внутрішніх справ. А перед цим його повинен був підписати командувач Національної гвардії".
За словами військового, Юрій Аллегров, якого в грудні 2015 року призначили головнокомандувачем Нацгвардії, відмовився підписувати цей штатний розклад. "Фактично, прямо заявив, що це поки не потрібно. З тих пір пройшов рік, протягом якого в бригаді самі намагалися працювати за стандартами НАТО. Але вже після мого відходу офіцери з бригади говорили, що вже все закінчилося, і ніхто за стандартами НАТО на рівні бригади не працює. Начальник штабу батальйону, зараз заступник начальника штабу бригади - тобто, він і не начальник штабу бригади, і не начальник штабу батальйону - це єдина людина, яка залишилася в бригаді, добре розуміє в стандартах управління НАТО. Спеціаліст, якого вдень з вогнем не знайдеш. Він реально 20,5 років пропрацював в Центрі підготовки миротворчих операцій, навчав українських офіцерів, як взаємодіяти з військами НАТО, хто чим займається, що це за відділи С1, С2, С3, С4, С5, С6... ", - пояснив військовий .
"Його можна поставити начальником штабу будь-якого військового підрозділу в Україні - і він зробить всі стандарти НАТО, навчить працювати. І ось цю людину покликали, а НАТО скасували. І, по факту, все звелося в результаті до красивого розділу про НАТО на сайті НГУ. хоча єдине, що було нормально зроблено в цьому напрямку - це тактична медицина. І то тому, що українська діаспора не боялася допомагати в цьому плані", - додав він.
"Так що - яка імплементація стандартів НАТО?! Імплементація стандартів НАТО - це коли ти береш свій підрозділ і робиш рівень управління саме таким. Те, що відбувається зараз в НГУ - повна профанація. Я не бачу сенсу цим займатися взагалі", - резюмував Аріелі .