"Кривавий пастор", "бандерівці" та інші стереотипи російської пропаганди виникають у зв'язку з одним із міфів про Україну, які існують в РФ.
Таку думку висловив у відеоблозі для ONLINE.UA вчений-філолог і фольклорист Роман Лихограй.
Разом з тим, за його словами, в Росії зараз є кілька міфів про Україну - одні "дегуманізують" її і створюють образ ворога, інші - розповідають про "братські народи".
"Єдина проблема, з якою зіткнулася сучасна Росія - це певний дисонанс міфів. Тому що, одночасно проводячи і намагаючись реалізувати міф про дегуманізації ворога, вони намагаються проводити інший міф, який існує ще з радянських часів - про "колиску трьох братніх народів". З одного боку, говорять про те, що українці - це ті ж росіяни, ми - один народ, ми живемо на одній території, це наша сакральна територія. А з іншого, є дискурс про дегуманізацію, тобто, вони (українці, - ред.) не такі як ми, вони зовсім інші, вони жорстокі, вони вбивці, вони - нелюди. І ось ці два міфи дуже сильно дисонують", - пояснив учений.
"Єдине, що намагається згладити цей контекст, це впровадження третього міфу, знову ж таки, про "неправильних" українців. Частиною цього міфу є той же міф про бандерівців, який зараз починає набирати нові форми в міфах про карателів, про "Правий сектор" та так далі. тобто, вони називають їх "неправильними" українцями, яких потрібно знищити. Вся решта українців повинна належати до російського етносу, і вони цим російським етносом начебто є", - розкрив сприйняття України в РФ Лихограй.
На його думку, "в контексті цього етноцентризму можна помітити також тенденції до виділення ворога за іншими ознаками".
"Тобто, чим більше ворог має ознак, які не збігаються з власними, тим краще. Якщо є знана зовнішність, релігія та мова, що відрізняються, значить, цей етноцентризм ворожий реалізувати досить легко, тому що цих відмінностей багато. А коли їх небагато, це стає складніше. Цим можна, знову ж таки, пояснити міф про "Правий сектор", бандерівців, тому що їх відрізняє більше ознак, ніж інших українців. це може бути інша релігія, греко-католицизм, наприклад. це може бути мова, це можуть бути ще якісь ознаки. як приклад, можна сказати, чому саме Турчинов став об'єктом цих нападок. Тому що він є представником іншої віри (баптизму, - ред.), і тому з'являються всі ці тексти про "кривавого пастора", - резюмував Лихограй.