Дослідники з Університетського коледжу в Лондоні занепокоєні загрозою пробудження найнебезпечнішого супервулкану у Європі Кампі-Флегрей, який розташовується в Італії.
Джерело: Space.com
Що відомо про загрозу пробудження найнебезпечнішого вулкану у Європі
На місці провалу вершини супервулкану, там де наразі утворено кальдеру, перебуває західна частина міста Неаполь.
Зокрема, в тому районі розташовуються Флегрейські поля, на території яких розміщується 24 кратери, а навколо них проживають 24 млн осіб.
Ще понад 1,5 мільйона людей живуть над великим підземним комплексом вулкана.
Вчені попереджають, що з кожним роком кора кальдери стає все більш тонкою і це може свідчити про ймовірність пробудження вулкану незабаром.
Останнє виверження Кампі-Флегрей відбувалось у 1538 році. За прогнозами вчених, нове виверження може призвести до утворення цунамі заввишки 33,5 метра, а також викликати стрімке поширення шлейфу сірки й токсичного попелу, що може спровокувати глобальну зиму на нашій планеті.
Зазначається, що вулкан активізувався з середини ХХ століття зі сплесками підвищеної активності у 1950-х, 1970-х та 1980-х роках. Останнє десятиліття вчені фіксують черговий період активності.
Земля під містом Поццуолі, яке розташоване на вершині вулкана, щороку підіймається на 10 сантиметрів. З 1950-х років вона піднялася на чотири метри, кажуть науковці.
Що може вказувати на загрозу виверження
На Флегрейських полях постійно трапляються легкі землетруси. Протягом квітня цього року зафіксували їхню рекордну кількість – 600.
Щоб визначити йомовірність нового виверження супервулкану, вчені поєднали сейсмічні дані з вимірами підйому ґрунту.
Їм вдалось дізнатись, що кора над Флегрейськими полями не згинається під тиском, а ламається.
Згідно з дослідженням, бурління підземного газу та магми з 1950-х років повільно згинає та послаблює кору вулкана.
Це може свідчити про те, що навіть незважаючи на те, що землетруси в регіоні не такі сильні, слабші породи можуть зруйнуватися при менших навантаженнях.
Водночас провідний автор дослідження Крістофер Кілберн зазначає, що говорити про неминучість виверження не можна.
За його словами, є дві умови через які вчені не можуть достеменно прогнозувати виверження вулкана.
Зокрема, щоб прокинутися, гази вулкана повинні накопичуватися швидше, ніж вони можуть вийти, а магма повинна мати можливість швидко рухатися крізь кору, де утворилася тріщина.
Читайте також:
В Італії може вибухнути супервулкан Кампі Флегрей. Які ризики;
У Росії стався потужний землетрус