Рівень серотоніну в мозку прямо впливає на здатність запам'ятовувати нових знайомих, вважають нейробіологи з Стенфордського університету. У дослідженні, результати якого опублікованому в Nature, команда науковців змогла вперше побачити, як мозок миші формує пам’ять про нове знайомство і продемонструвала здатність вибірково послаблювати або посилювати ці соціальні спогади за допомогою цільових препаратів.
Джерело: Nature.
Миші, як і люди, живуть в соціальних групах, і їм необхідно швидко згадувати, кого вони перед собою бачать - родича, ворога, потенційного партнера. Важливо, щоб ця інформація при першому знайомстві відкладалася в мозку якнайшвидше.
Спостереження за мишами в момент їхнього знайомства з новою особиною показало, що знайомство активує каплеподібне скупчення нейронів в медіальній перегородці в самому центрі мозку. Відключення цієї групи нейронів перед знайомством позбавило мишей здатності запам'ятовувати нових гризунів: коли вони через пару хвилин стикалися з ними повторно, то виявляли такі ж цікавість і увагу, як і при першій зустрічі.
При цьому додаткова стимуляція цієї зони дозволила поліпшити мишачу пам'ять. Зазвичай миші забувають тих, кого зустріли вперше, через кілька годин. Стимуляція ж дозволила їм впізнавати нових знайомих навіть через добу.
Роль серотоніну
Подальші спостереження показали, що в природних умовах за активацію нейронів в момент першої зустрічі відповідає серотонін. Якщо заблокувати його вироблення, здатність мишей до запам'ятовування зникне. Аналогічно, стимуляція нейронів, що виробляють серотонін або введення в медіальну перегородку препарату, що активує серотонінові рецептори, дозволяло зберігати спогади в 10 разів довше.
Проблеми із запам'ятовуванням нових знайомих зустрічаються при депресії і посттравматичному стресовому розладі, які часто пов'язані зі зниженням рівня серотоніну в мозку. Дослідники припускають, що прийом деяких антидепресантів, що дозволяють підвищити рівень серотоніну, буде корисний у разі таких порушень пам'яті навіть при відсутності депресивних симптомів.
Читайте також: