Російський президент Володимир Путін може скористатися ситуацією в Білорусі і почати наступ на Україну з нового фронту. Ризики військової загрози для України з півночі країни зросли особливо після того, як глава Кремля пообіцяв режиму Олександра Лукашенка, якого не визнають легітимним білоруси і країни ЄС, військову допомогу. Про серйозну небезпеку розповів глава комітету Верховної ради з нацбезпеки Олександр Завітневич, який розцінює її як новий виклик в сфері національної безпеки, передає ONLINE.UA з посиланням на РБК-Україна.
"Небезпека з цього напрямку є. І ми всі знаємо, що Росія і Білорусь входять в Організацію Договору колективної безпеки (ОДКБ). Стаття 4 цього Договору дозволяє надавати військову допомогу в разі зовнішньої агресії члену об'єднання, і така допомога надається в короткий термін. Це несе дуже велику загрозу для нас. Тому Україна вжила заходів і відстежує ситуацію. Будь-які спроби дестабілізації ситуації в Білорусі, як і поглинання її Російською Федерацією, суперечать інтересам нашої держави", - попередив Завітневич.
Глава комітету ВРУ з питань нацбезпеки зазначив, що Україна вжила заходів для посилення кордону з Білоруссю, протяжність якого більше тисячі кілометрів. Як відомо, за обстановкою там пильно стежать українські прикордонники, які посилили контроль і охорону з залученням вертольотів, катерів і собак з кінологічного навчального центру. При цьому Завітневич зазначає, що не можна нехтувати ризиками російської військової агресії на територію України, на яку може піти Путін з боку Білорусі.
"Ця ймовірність менше, ніж з території Донбасу. Але вона є і нею не можна нехтувати", - зазначив глава комітету ВРУ з питань нацбезпеки.
Що стосується ризиків наступу Росії з боку окупованого Криму в рамках військових навчань "Кавказ-2020", то, на думку Завітневича, ймовірність нападу дуже-дуже низька. Ситуація на південному напрямку, за його словами, для українських військових набагато легше, так як ці навчання, які проводить Росія в окупованому Криму, щорічні та ті дії, які російські військові там виконують, відомі.
"Тому на Півдні вже давно розгорнуті і підготовлені підрозділи. Мені як колишньому військовому завжди хочеться, щоб ми були готові ще краще, наприклад, розмірковуємо, що можемо на законодавчому рівні поліпшити. Тому що з Кримом у нас не державний кордон, а адміністративний, що накладає певні обмеження на застосування військових сил та прикордонних засобів", - підсумував Завитневич.
Нагадаємо, ще в червні стало відомо, що у вересні 2020 року Росія проведе стратегічні навчання "Кавказ - 2020" поблизу українських кордонів. Головне управління української розвідки не виключає варіант, що під час навчань РФ може почати широкомасштабні військові дії проти України. Російські навчання пройдуть на багатьох полігонах, в тому числі в окупованому Криму і в Південному військовому окрузі ЗС РФ поблизу кордону з Україною - після початку активної фази чисельність російських військ складе близько 120 тисяч військовослужбовців, 3 тисяч бойових броньованих машин, з них не менше 500 танків , 300 літаків, 250 гелікоптерів, 50 кораблів і до 5 підводних човнів.
Важливо відзначити, що в Білорусі вся армія приведена в повну бойову готовність - Лукашенко дав наказ військовим без попередження реагувати на порушення кордонів на західному напрямку, так як занепокоївся військовими навчаннями НАТО в сусідніх з Білоруссю країнах. Крім того, він звернувся до президента Росії Володимира Путіна з проханням про допомогу. У Кремлі запевнили Лукашенко, що Росія готова надати необхідне сприяння у вирішенні проблем, що виникли на основі принципів Договору про створення Союзної держави, а також в разі необхідності по лінії Організації Договору про колективну безпеку.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що 14 вересня Путін відправляє в Білорусь сотні російських військових нібито для участі в планових білорусько-російських тактичних навчаннях "Слов'янське братство". Примітно, що російські військові прибудуть на територію Білорусі залізничним транспортом в той день, коли Лукашенко і Путін будуть зустрічатися в Сочі для обговорення ситуації в Білорусі і ключових питань "подальшого розвитку російсько-білоруських відносин, стратегічного партнерства і союзництва".