Україна може переглянути відносини з Росією тільки після припинення збройної агресії і виплати репарацій. Це затверджено в Стратегії зовнішньої політики України до 2024 року, прийнятої Кабміном 9 червня.
Джерело: пресслужба уряду
У документі зазначено, що агресивна політика РФ проти України має тривалий і погано прогнозований характер. Він визначає, що головною метою політики України на російському напрямку в середньостроковій перспективі є припинення збройного конфлікту на Донбасі і повернення тимчасово окупованих територій під контроль офіційного Києва. При цьому передбачається, що це відбудеться не скоро, і до цього Київ буде прагнути скоротити залежність від торгівлі з Москвою.
"Очевидними умовами перегляду відносин з Російською Федерацією та переходу від конфронтації до "мирного співіснування" повинні бути припинення РФ агресії проти України і повернення тимчасово окупованих територій, здійснення компенсації та інших форм репарацій за шкоду, заподіяну Україні внаслідок тимчасової окупації територій, відмови Російської Федерації від практики втручання у внутрішні справи України ", - йдеться в документі.
До речі, це перший в історії стратегічний документ такого рівня з питань зовнішньої політики України. Тепер його має затвердити РНБО.
Стратегія зовнішньополітичної діяльності України - що в ній прописано
Стратегія в числі цілей і пріоритетів України називає:
протидію державі-агресору;
забезпечення суверенітету і відновлення миру і територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаною державного кордону;
залучення Росії до міжнародно-правової відповідальності;
протидію дезінформації, спрямованої проти інтересів і іміджу України;
формування безпечного середовища дипломатичними способами.
Вона передбачає:
отримання Україною членства в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору (НАТО);
сприяння зовнішньої торгівлі та інвестицій;
технологічну та екологічну трансформацію України;
захист прав і інтересів українців за кордоном;
забезпечення свободи переміщення українців у світі;
формування і просування позитивного іміджу України в світі.
Що передбачає стратегія для протидії Росії
Для протидії російській агресії передбачено:
розширення кола країн, що активно підтримують територіальну цілісність і суверенітет в протистоянні з Росією;
відпрацювання з НАТО, її державами-членами та Грузією ініціатив щодо посилення присутності сил Альянсу в Чорноморському регіоні;
просування ініціатив, спрямованих на забезпечення свободи судноплавства в Чорноморському і Азовському морях.
Також Стратегія національної безпеки України визначає, що пріоритетний стратегічний характер мають відносини України з США, Великою Британією, Канадою, Німеччиною, Францією. Крім того, в ній йдеться про важливість стратегічного партнерства з Польщею, Туреччиною, а також з Азербайджаном, Грузією, Литвою та встановлення такого партнерства з Румунією для забезпечення стабільності в Центральній і Східній Європі, в регіоні Азовського, Чорного, Балтійського і Середземного морів.
Читайте також: