17 березня ВООЗ нарешті прийняла рішення після припинення вакцинації АstraZeneca в країнах ЄС через чутки про небезпечні побічні ефекти, які нібито провокують у людей утворення тромбів. Експерти організації запевнили, що доказів прямого зв'язку побічних ефектів після застосування вакцини з самої ін'єкцією немає. У ВООЗ рекомендували продовжити вакцинацію препаратом АstraZeneca, оскільки користь цієї вакцини набагато вище, ніж ризики її використання. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Всесвітньої організації охорони здоров'я.
"Глобальний консультативний комітет ВООЗ з безпеки вакцин ретельно оцінює останні доступні дані про безпеку вакцини AstraZeneca. Як тільки цей огляд буде завершений, ВООЗ негайно повідомить про результати громадськість. В даний час ВООЗ вважає, що переваги вакцини AstraZeneca переважують її ризики, і рекомендує продовжити вакцинацію ", - йдеться в заяві ВООЗ.
Як відомо, через повідомлення про те, що у деяких пацієнтів після щеплення АstraZeneca утворилися тромби, вакцинацію цим препаратом призупинила низка країн, в тому числі Німеччина, Італія і Франція. У компанії AstraZeneca заявили, що доказів підвищеного ризику виникнення тромбів після вакцинації немає. Це ж підтверджують і в ВООЗ.
У Всесвітній організації охорони здоров'я підкреслили, що тромбоемболічні ускладнення виникають часто у людей, а венозна тромбоемболія є третім за частотою серцево-судинним захворюванням в світі. Експерти Європейської медичної асоціації також не підтвердили відомостей про те, що вакцина від розробника AstraZeneca провокує серйозні побічні ефекти. У Міністерстві охорони здоров'я України звернули увагу на реакцію ЕМА і відзначили, що новини про те, як європейські країни реально відмовляються від препарату - "черговий фейк".
Нагадаємо, для вакцинації українців зараз використовують тільки індійську вакцину Covishield, розробником якої є Оксфордський університет і компанія AstraZeneca. Covishield - це векторна вакцина, створена на основі генно модифікованого аденовірусу шимпанзе. Вона показала ефективність 82% на третій фазі випробувань. У ВООЗ стверджують, що Україна в рамках програми COVAX може розраховувати на отримання доступу ще до двох типів вакцин в першій половині року - це вакцина Pfizer та AstraZeneca. Влітку 2021 року в Україні також очікується поставка американської вакцини Novavax, яку також виготовляє найбільший в світі виробник вакцин Serum Institute. Українська влада вже забронювала 15 млн доз препарату. Novavax - це рекомбінантна вакцина, створена на основі спайк-білка молекули коронавіруса SARS-CoV-2. Вакцина Novavax показала підсумкову ефективність 89,3%. Для основного штаму показник склав 95,6%. Також препарат був протестований для нового штаму "британського" коронавіруса і показав 85,6% ефективності.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Міністерство охорони здоров'я попередив про можливі реакції на вакцину Covishield.