В Україні заборонили імпорт російської електроенергії. Цю заборону може скасувати Кабмін в разі виникнення надзвичайної ситуації в об'єднаній енергосистемі України. Відповідний закон підписав український лідер Володимир Зеленський в середу, 25 грудня, повідомляє ОNLINE.UA з посиланням на сайт президент України.
Підписаний Зеленським Закон "Про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 330-ІХ" парламент ухвалив 4 грудня 2019 року. Він спрямований на забезпечення належного контролю над цінами на електричну енергію, врегулювання питань роботи теплоелектроцентралей при новій моделі ринку електроенергії, що є необхідною умовою для забезпечення теплопостачання споживачів в опалювальний період.
Зокрема, законом передбачено, що в разі різкого коливання цін на оптовому ринку електричної енергії Нацкомісія (НКРЕКУ) може встановлювати граничні ціни на цьому ринку "на добу вперед". Ці ціни будуть встановлюватися після консультацій з Антимонопольним комітетом України. Також НКРЕКУ наділили тимчасовим правом (до 1 квітня 2020 року) встановлювати виробникам, які здійснюють комбіноване виробництво електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях, тариф на відпуск електроенергії.
Крім цього закон забороняє продаж і постачання електричної енергії, що імпортується з Російської Федерації, правда, тільки за двосторонніми договорами та на внутрісуточному ринку. Про короткострокові договори в законі мова не йде - по ним Росія може легально постачати електроенергію в Україну.
Нагадаємо, на початку жовтня компанія "Укренерго" повідомила про відновлення поставок електроенергії з Росії, які припинилися в 2015 році. Це сталося після того, як Верховна рада дозволила імпортувати електроенергію з Росії і Білорусі за двосторонніми договорами. Відомо, що 1 жовтня імпорт електроенергії з РФ рівним графіком потужністю 100 МВт здійснювало ТОВ "Юнайтед Енерджі".
Раніше ОNLINE.UA повідомляв, що Зеленський підписав Закон"Про верифікацію і моніторингу державних виплат", який Верховна Рада прийняла 3 грудня 2019. Під верифікацію (тотальну перевірку) потраплять одержувачі пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат, які здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.