Президент України Володимир Зеленський остаточно вирішив провести податкову амністію, що було однією з його передвиборних обіцянок. Кілька днів тому він вніс на розгляд Верховної Ради невідкладні законопроєкти № 5153 і № 5154, які можуть розглянути парламентарії вже на цьому тижні. Зеленський пропонує встановити спеціальну ставку податкового збору від 2,5% до 9%, щоб українці змогли задекларувати свою нерухомість та інші активи в Україні і за кордоном, що не були задекларовані до 2021 року. Глава комітету українського парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев чітко пояснив, які активи можуть потрапити під податкову амністію, передає ONLINE.UA з посиланням на Telegram Гетманцева.
Податкова амністія, яку пропонує Зеленський, передбачає наступні одноразові ставки податкового збору:
5% для валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках України, та інші активи, які знаходяться в Україні,
9% - валюта, на банківських рахунках та інші активи, які перебувають за кордоном, право грошової вимоги до нерезидентів;
2,5% - за облігаціями внутрішньої держпозики, придбаних в період з 1 січня 2021 року по 20 червня 2022 року до подачі декларації.
Спеціальний збір потрібно буде сплатити протягом 10 календарних днів з дня подачі декларації. Джерело отримання доходів перевіряти не будуть.
У законопроєктах про податкову амністію Зеленський пропонує звільнити від оподаткування деякі активи без подачі спецдекларації. Серед них: нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді (квартира - до 120 кв. м або майнові права на таку квартиру, житловий будинок до 240 кв. м або його незавершене будівництво за умови права власності на земельну ділянку, нежитлова нерухомість , в тому числі незавершена, некомерційного призначення до 60 кв. м, земельні ділянки в межах нормативів безоплатної приватизації), один транспортний засіб, який є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше, або з об'ємом двигуна не менше 3000 куб. см, або середня ринкова вартість якого перевищує 375 мінімальних зарплат, а також крім мотоцикла з об'ємом двигуна більше 800 куб. см, літака, вертольота, яхти, катера), інші активи сумарною вартістю не більше 400 тисяч гривень.
Під податкову амністію не зможуть потрапити:
активи, отримані в результаті кримінальних правопорушень, за винятком тих, які були отримані від ухилення від сплати податків / зборів або порушень валютного законодавства;
активи осіб, щодо яких відкритого судочинство за статтями 209 (легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом), 258-5 (фінансування тероризму) і 306, ч.1-2 368-4, 369 і 369-2 Кримінального кодексу;
готівкові кошти.
Також подати спецдекларацію не зможуть малолітні або неповнолітні, недієздатні особи, та ті, хто приховував ці активи і не вказував їх деклараціях відповідно нд антикорупційним законодавством, починаючи з 2005 року.
Зеленський розраховує, що податкова амністія дасть можливість людям вийти з тіні і приверне гроші в економіку та в бюджет. Як зазначає Гетманцев, ніхто не знає точної суми грошей, яка знаходиться у громадян в тіні. Він підкреслює, що за підрахунками мова йде про суму приблизно в 50 млрд доларів, з яких, як сподіваються в команді Зеленського, податкова амністія допоможе вивести з тіні як мінімум 10 млрд.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Зеленський наблизився до виконання ще однієї своєї передвиборчої обіцянки - введення народовладдя в Україні. 17 лютого спікер парламенту Дмитро Разумков підписав резонансний закон № 3616, який викликав неоднозначну реакцію в більшій мірі в політичному співтоваристві.