Навколо президентського закону про всеукраїнський референдум після його остаточного прийняття парламентом поновилися бурхливі обговорення - в політичному співтоваристві жорстко критикують норми закону, вважаючи їх прихованою загрозою для країни. 30 січня український глава Володимир Зеленський публічно відповів на жорстку критику. Він пояснив, чому деякі політики і парламентарі бояться закон і нагадав українцям, що тепер вони мають вирішальний вплив на владу. Про це йдеться в пості президента, опублікованому на його сторінці в Facebook, передає ONLINE.UA.
"Найбільше на цьому тижні вразило, як багато страху з'явилося у деяких політиків і їх «партійних» коментаторів від нашого закону про референдум. Зовсім не у суспільства, а саме у політиків. Знаєте, чому вони так бояться референдуму? Все банально. Це їх ключовий страх перед людьми ", - заявив Зеленський.
Український глава нагадав українцям, що закон про референдум поклав край "царюванню" дуже солідних діячів, які сподівалися що ще зможуть вирішувати все в державі для власної вигоди і не питаючи у суспільства. За його словами, закон про референдум стане зброєю українців, які зможуть відстоювати свої права і змусять владу працювати в інтересах суспільства.
"Ми дали людям реальну можливість здійснювати вирішальний вплив на владу. І не на один раз, а назавжди. І скористатися цією можливістю народ може в будь-який момент. Тому, друзі-політики, звикайте. Вам тепер завжди доведеться враховувати, що останнє слово буде не за вами, а за товариством ", - підсумував президент.
Нагадаємо, закон про всеукраїнський референдум, запропонований президентом Володимиром Зеленським, прийняла Верховна Рада 26 січня. Документ налічує понад 160 сторінок, складається з 13 розділів і визначає правові засади здійснення референдумів, порядок їх організації та проведення.
Зокрема закон визначає чотири категорії питань, які можуть бути винесені на всеукраїнський референдум:
затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;
про зміну території України;
про припинення дії закону України або окремих його положень (одне з важливих нововведень закону)питання загальнодержавного значення (в тексті закону визначається як "питання, рішення якого впливає на долю всього українського народу і має загальнонаціональний інтерес").
У законі зазначено, що результати референдуму по всіх цих питаннях, крім останнього, не потребують затвердження будь-яким органом державної влади. При цьому на референдум забороняється виносити питання, які суперечать Конституції, спрямовані на ліквідацію незалежності і порушують суверенітет України, питання податків, бюджету та амністії. Після прийняття закону спікер Верховної Ради Дмитро Разумков пояснив, що провести референдум за новими правилами навряд чи можливо раніше 2022 року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Зеленський висміяв депутатів після прийняття закону про референдум, які спочатку були категорично проти закону про референдум, однак чомусь різко змінили свою думку і все ж підтримали його.