3-4 листопада Україна уже багато років поспіль вшановує пам'ять розстріляних у Сандармоху жертв сталінської тоталітарної системи, серед яких було чимало представників українського інтелігенції: Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров та багато інших.
Джерело: ONLINE.UA
Що важливо знати про трагедію у Сандармоху
З 27-го жовтня по 4 листопада 1937-го року у Сандармосі (Карелія) відбувалися розстріли української культурної еліти. У ці дні сталінський режим знищив найвідомиших українських митців та інтелектуалів, розстрілявши найбільшу групу в'язнів — 1111 людей.
Фото - nas.gov.ua
За словами істориків, серед приречених на смерть громадян СРСР були й 290 українців. Саме 3-го листопада було розстріляно 134 людини — усі, як зазначалося у розстріляних списках, "українські буржуазні націоналісти".
Уже вдалося механізм саме цієї «фабрики смерті» — от ця процедура розстрілів, яку здійснював капітан держбезпеки ФСБ Михайло Матвєєв. Чому? Тому що саме його в часи так званої Беріївської відлиги було притягнуто до кримінальної відповідальності за те, що він перед розстрілом просто на просто знущався, піддавав тортурам смертників — тих в’язнів, яких було засуджено до розстрілу, - розповідає український історик Олег Бажан.
За його словами, ще 26 років тому вдалося відшукати відповідне місце страти Соловецького етапу, почалося вивчення конкретних осіб, яких було репресовано в жовтні, на початку листопада 1937-го року.
Наразі вдалося ідентифікувати понад 6 тисяч осіб. Що важливо розуміти, серед них нараховувалося близько 60 національностей. Зокрема й дуже багато українців.
Фото - nas.gov.ua
Варто зазначити, що масові вбивтсва стали результатом розпорядження міністра внутрішніх справ, на той час наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова від 16-го серпня 1937 року.
Останній наказв провести так звану розгрузку таборів ГУЛАГу.
Органи держбезпеки готувалися до масових політичних акцій і арештів за так званою Куркульською операцією, яку почали по суті втілювати в життя з 5-го серпня 1937-го року. Тобто Єжов передбачав, що скоро до таборів надійде багато людей і тому треба було «розгрузити» табори. Тобто розстріляти тих, хто перебував на той час у таборах, щоб туди заслати нову кількість. І от тому було дано вказівку за два місяці провести репресування всіх тих, хто перебував в таборах та був звинувачених у шкідництві, у диверсійній роботі, у причетності до так званих антирадянських партій, - пояснює Олег Бажан.
Читайте також: