Астрономи знайшли нові супутники Нептуна та Урана
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Астрономи знайшли нові супутники Нептуна та Урана

Нептун
Джерело:  Carnegi Science

Зовнішні планети Сонячної системи приховують таємні супутники, про які щойно дізналися вчені. За допомогою наземних телескопів астрономи відкрили три раніше невідомі об'єкти: один обертається навколо Урана, а ще два — навколо Нептуна.

Вчені відкрили три нових супутника Урана та Нептуна

Таким чином, офіційна кількість супутників Урана зросла до 28, а Нептуна — до 16. І хоча це не дотягує до кількості Юпітера та Сатурна, це все одно значно більше, ніж у інших планет Сонячної системи.

Супутники ще не отримали офіційних назв, але відповідно до конвенції про назви для обох планет, новий урановий об'єкт отримає ім'я з творів Шекспіра, а нептунові назвуть на честь морської богині Нереїди з грецької міфології.

Три нововідкриті супутники є найслабшими з тих, що коли-небудь знаходили навколо цих двох крижаних планет-гігантів за допомогою наземних телескопів. Щоб виявити такі слабкі об'єкти, знадобилася спеціальна обробка зображень, — каже астроном Скотт Шеппард з Інституту Карнегі.

Відкриття нових супутників не є чимось незвичайним у сучасній астрономії. Мірою того, як наші технології та методи вивчення космосу стають дедалі досконалішими, зростає і наша здатність знаходити маленькі, тьмяні об'єкти, які раніше були поза межами нашої досяжності.

Останніми роками Юпітер і Сатурн домінують у цих перегонах, тоді як Нептун і Уран лишилися поза увагою. Ці дві холодні планети знаходяться далеко від Землі, що ускладнює подорожі до них і спостереження за допомогою телескопів, а це означає, що наше розуміння їх набагато обмеженіше, ніж інших світів, розташованих ближче до Землі.

Усі три супутники мають широкі, ексцентричні та похилі орбіти, що ускладнює їхнє виявлення. Орбіти узгоджуються з теорією про походження цих об'єктів, яка полягає у їхньому захопленні — вони були притягнуті гравітацією планети й утримуються в стабільному циклічному русі навколо неї.

Новий урановий супутник, вперше помічений під час спостережень за допомогою телескопів Magellan у листопаді 2023 року, був підтверджений завдяки знаходженню його в даних, датованих 2021 роком. Він отримав попередню умовну назву S/2023 U1, і це перший новий урановий супутник, відкритий за понад 20 років. Його розмір становить близько 8 кілометрів у поперечнику, що робить його найменшим з супутників Урана і одним з найменших відомих супутників у Сонячній системі. Його орбітальний період становить 680 днів.

Яскравіший з двох супутників Нептуна, попередньо позначений як S/2002 N5, уперше був помічений під час спостережень Magellan у вересні 2021 року, а потім ще раз у жовтні, з подальшими спостереженнями у 2022 і 2023 роках. Його розмір становить 23 кілометри в поперечнику, а період обертання по орбіті — 9 років.

Нарешті, у 2021 році за допомогою телескопа Subaru було помічено менший і слабший новий супутник Нептуна. Він отримав попередню назву S/2021 N1 і має розмір 14 кілометрів у поперечнику, а його орбіта навколо Нептуна становить 27 років.

Уран і Нептун вперше показали у справжніх кольорах

На знімках космічної місії 1980-х Нептун мав насичений синій колір, а Уран — зелений. Але дослідження показало, що дві крижані планети-гіганти мають однакові відтінки зеленувато-синього кольору.

З'ясувалося, що ранні зображення Нептуна були покращені, щоб показати деталі атмосфери планети, що змінило її справжній колір.

Вони зробили те, що, я думаю, кожен у Instagram зробив би в якийсь момент свого життя: вони підправили кольори, — сказала професорка астрофізики Единбурзького університету Кетрін Гейманс. Вони підкреслили синій колір лише для того, щоб показати особливості, які можна побачити в атмосфері Нептуна, і саме тому зображення дуже синє, але насправді Нептун дуже схожий на Уран.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?