Польські аграрії зіткнулися з масштабною проблемою - нестачею сезонної робочої сили з України. Вони запевняють, що якщо сотні тисяч українських заробітчан не повернуться на роботу, то буде катастрофа, тому що урожай в цьому році пропаде. А це негативно відіб'ється не тільки на польському ринку, а й на ринку Європи, куди Польща постачає продукти харчування. Про це заявив глава польської Асоціації переробників фруктів і овочів, власник однієї з найбільших переробних підприємств в Польщі (Real SA) Анджей Гайовнічек в інтерв'ю "Укрінформу", передає ONLINE.UA.
"Польський ринок праці сьогодні дуже залежить від працівників з України. За останні кілька років польська економіка значно зросла, а людей у нас не стало. У країні розвиваються ті сфери економіки, які потребують ручної праці: сільське господарство, будівельна сфера. Тому останнім часом в Польщу приїжджало багато українців. Роботодавці були задоволені, трудові мігранти теж. Але зараз ситуація дуже складна, оскільки українці поїхали додому і зараз не можуть повернутися в Польщу. Це - величезна проблема. Те, що буде вирощено в полях, пропаде, бо нікому буде збирати ", - заявив Гайовнічек.
Він підкреслив, що польська влада вже пішла назустріч аграріям і дозволила в'їзд українців, незважаючи на карантин. Правда, тільки за умови проходження двохтижневого карантину після приїзду. Але є ще і проблема з транспортом, так як кожен водій автобуса зобов'язаний пройти карантин протягом 14 днів.
"А через три тижні починається сезон збирання полуниці. Зараз на заході Польщі збирають спаржу, це теж нікому робити. З другої половини травня на сезонні роботи для збору м'яких фруктів в Польщі завжди приїжджали сотні тисяч українців. Без них неможливо успішно пройти сезон збору полуниці. Я собі цього не уявляю ", - підкреслил представник польського бізнесу.
Він зазначив, що зараз в Польщі знаходиться до мільйона українців. У той же час з середини березня звідти додому повернулися понад 180 тисяч громадян України, незважаючи на те, що уряд Польщі навіть автоматично продовжив українцям термін дії віз і правоа перебування за безвізовим режимом на період пандемії коронавіруса і 30 днів після неї.
Гайовнічек додав, що безробітні поляки не зможуть замінити українців. За його словами, громадяни Польщі не погоджуються працювати в поле, в холодильних приміщеннях, так як це важка праця. Тому він вважає, що без українців неможливо буде уникнути катастрофи, через яку аграрії навіть мають намір вийти на протести з вимогою до влади спростити в'їзд українським заробітчанам.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Зеленський запевнив українців, що влада не забороняє і не блокує їм виїзд на роботу за кордон, зокрема, в Польщі.