Головною причиною невирішенності проблеми з житлом для переселенців з Донбасу виявилась криза управління і корумпованість влади.
Про це в інтерв'ю ONLINE.UA розповів громадський активіст, учасник АТО Костянтин Ільченко.
«Програму з переселенцям повинна робити місцева виконавча влада. Тобто, не депутати, а виконком — якщо він зацікавлений, щоб на території побудували житло для переселенців. А в цій системі — просто криза управління!» — підкреслив він.
За словами активіста, «на місцевому рівні депутати кажуть: "Бери землю, будь ласка!", і гроші в Кабміні для цього є».
«Ми розуміємо, що ця система — корумпована, в будь-якому випадку, там проходять грошові потоки. Знайомі бізнесмени намагалися розвідати ситуацію. Знаю випадки: бізнесмени приїжджали до чиновника, говорили прямо: "Давай зараз ти щось отримаєш, зробимо проект, поїдемо його пролоббіюємо, потім прийдуть гроші з Києва, почнемо будувати — ще щось тобі буде. Зроби, будь ласка!" На виході — нуль! Я просто вражений: сидять амеби якісь, нічого не хочуть, не розуміють, чим вони повинні займатися! Ось це перший момент», — розповів Ільченко.
Ще однією проблемою є «будівельні компанії, які, по ідеї, повинні битися за подібні замовлення».
«Я нещодавно говорив з одним маститим товаришем, переконував його: "Чого ти сидиш? Гроші є, можливості є. Прийди сам домовся з цим чиновником, сам, зрештою, напиши цю програму!" А він відповідає: "А навіщо мені це? Ті розцінки, які будуть закладені в програму — вони не те, що до долара не адаптовані, вони взагалі не мають відношення до реального життя. У нашій системі, щоб заробити, потрібно обов'язково вкрасти!" — розповів активіст.
Ільченко також переповів історію, повідану йому бізнесменом: «Прийшов до губернатора однієї із східних областей і запропонував побудувати будиночки. Так і сказав: заробити нічого не хочу, красти не буду. А просто хочу вийти "по нолям" і взяти на себе політичну відповідальність, потім сказати: "Ці будинки для людей я збудував!".
У відповідь губернатор сказав бізнесмену: «Немає проблем, ми тільки "за!" І нічого нам не треба, хіба що, як побудуєш, сфотографуємося з тобою... Але тільки ти готуйся в Мінфін занести 10% від вартості проекту. Це для початку розмови. А потім готуй подарунок в Мінекономіки і так далі!".
«Ось так і виходить — не дають активним людям скористатися цією програмою, а з регіонів ініціатива не хоче йти, чиновникам це невигідно. Так, за новими губернаторами в мікроскоп спостерігають, щоб потім шантажувати. А ті, знаючи, наскільки ця будівельна тема корумпована, в неї і не лізуть — собі дорожче», - додав він.
Активіст зазначив, що «ось так величезні кошти на добру справу і лежать...».
« І ще парадокс: ті, хто чиновників призначив, очікують від них виконання подібних програм. Ось і виходить змія, яка кусає себе за хвіст», — резюмував він.
Більше читайте в інтерв'ю на ONLINE.UA: Переселенці з Донбасу отримали шанс на житло, але є дві проблеми.