Європарламент проголосував за стимулювання оборонної промисловості та модернізацію озброєння. Прийнятий законопроєкт створить перший інструмент Євросоюзу для спільних закупівель країнами-членами.
Джерело: European Parliament
Новий законопроєкт Європарламенту простимулює оборонну промисловість
Європарламент проголосував за новий механізм, що простимулює оборонну промисловість та допоможе країнам модернізувати озброєння.
Про це повідомляє пресслужба Європарламенту.
Законопроєкт був прийнятий 530 голосами проти 66, 32 утрималися. Тепер він потребує формального схвалення Ради ЄС, щоб стати законом.
Сьогоднішнє голосування знаменує собою історичний момент для оборони ЄС, створюючи перший інструмент Євросоюзу для спільних закупівель країнами-членами. Це допоможе їм поповнити свої запаси, підвищити оперативну сумісність між нашими збройними силами, зміцнити нашу промисловість і сприятиме нашій непохитній підтримці України, – заявив після голосування співдоповідач комітету у закордонних справах Міхаель Галер.
Новий короткостроковий інструмент зі скороченою назвою EDIRPA, вже погоджений з Радою ЄС наприкінці червня, допоможе країнам закривати найбільш термінові оборонні потреби на тлі інтенсивної допомоги Україні, а також має підвищити ефективність і конкурентність європейських виробників.
Європарламент і Рада ЄС домовилися про бюджет на 300 млн євро для фінансування цього інструмента. ЄС вноситиме до 20% на кожну закупівлю від очікуваної вартості контракту про спільну закупівлю – для кожного консорціуму країн-членів та асоційованих країн.
Аби скористатися цими коштами, компанії з контрактами на спільну закупівлю мають базуватися у ЄС або асоційованих країнах (у тому числі країнах Європейської асоціації вільної торгівлі, тобто включаючи Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію).
Країни, які спільно купуватимуть товари військового призначення, також зможуть домовитися купувати їх спільно з Україною та Молдовою.
EDIRPA стане доповненням до Європейського фонду миру, з якого зараз фінансують у тому числі військову допомогу країн-членів для України.
У ЄС прийняли нове рішення щодо боєприпасів
Узгоджене положення терміново мобілізує 500 млн євро з бюджету ЄС для підтримки нарощування виробничих потужностей для виробництва боєприпасів типу «земля-земля», артилерійських боєприпасів, а також ракет.
Це реалізація третього напрямку плану, узгодженого Радою ЄС у березні 2023 року, яке стосується забезпечення довгострокового збільшення виробництва боєприпасів в Європі на користь України та держав-членів ЄС.
Завдяки сьогоднішній рекордно короткій угоді про ASAP ЄС зміцнить і прискорить власне виробництво боєприпасів і ракет у Європі. Це ще один доказ непохитної відданості ЄС підтримці України, зміцненню оборонно-технологічної та промислової бази ЄС і, зрештою, забезпеченню довгострокової безпеки та захисту громадян ЄС, — сказалав міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес.
Також у Раді ЄС повідомили, що узгоджені правила запроваджують «Інструмент», за допомогою якого ЄС фінансово підтримуватиме зміцнення потужностей ЄС для промислового виробництва боєприпасів і ракет у всьому ланцюжку постачання та вартості.
Читайте також:
Європарламент та Рада ЄС схвалили план збільшення виробництва боєприпасів
Парламент ЄС закликає НАТО надати запрошення Україні для вступу до Альянсу
В Європарламенті «стурбовані» ініціативою Зеленського прирівняти корупцію до держзради