Іноземні вчені після завершення масштабного дослідження зрозуміли, що наявність у організмі вагітної жінки молекул деяких поширених сполук – фталатів та бісфенолів – може вкрай негативно вплинути на розвиток плоду. За їхніми словами, це безпосередньо може завадити розумовому розвитку дитини.
Джерело: Science
Вчені виявили причину проблем з розвитком мови у дітей
Автори дослідження мали намір з'ясувати, наскільки насправді наявність таких речовин в організмі вагітної жінки здатна вплинути на розвиток її дитини. Вони зразу ж зосередили увагу не на окремих видах ксеноестрогенів – хімічних сполук, молекули яких схожі на естроген, – а на цілій групі таких сполук, що виробляються хімічною промисловістю.
На переконання вчених, у однієї людини в організмі може бути менше фталатів, але більше бісфенолів (до прикладу, коли пити не із пластикових пляшок, а з алюмінієвих), а в іншої – навпаки.
Фото — unsplash.com
У результаті "сигнал" від впливу штучних ксеноестрогенів на організм "зашумлюватиметься". А от якщо врахувати в одній роботі одразу всі речовини з подібними властивостями, це "зашумлення" зменшиться. Відповідно до роботи, у крові та сечі вагітних жінок у Швеції виявили значну кількість подібних сполук. Щоб зрозуміти, як вони можуть впливати на розвиток мозку, автори провели біологічні експерименти на культурах людських клітин, – диференційованих у клітини мозку, - йдеться в повідомленні.
Дослідники дійшли висновку, що наявність ксенестрогенів не лише порушувала регуляцію клітинних культур, а також могла ставти причиною збоїв у синтезі білків на основі цілої низки генів.
Дослідження, які проводилися на рибах та жабах, підтвердили здогадки вчених: гормональне регулювання їхнього розвитку при рівні фталатів, бісфенолів та перфторованих сполук серйозно порушувалося.
За словами іноземних науковців, негативний вплив цих сполук може бути вкрай поширеним і тією чи іншою мірою торкатися більшості дітей, які народилися протягом останніх 10 років.
Читайте також:
Дослідники виявили ще один негативний вплив ожиріння на здоров'я
Українець отримав Ігнобелівську премію за дослідження про зв’язок корупції з ожирінням чиновників
В 2020 році Департамент поліції Нью-Йорка "прийняв на роботу" робота-собаку від Boston Dynamics, однак його вже звільнили.